A A+ A++
Co jeśli Czechy wycofają skargę ws. Turowa? TSUE: Bezprzedmiotowość decyzji
fot. Kacper Kowalski / / FORUM

Co do zasady, wycofanie skargi z Trybunału Sprawiedliwości UE powoduje “bezprzedmiotowość decyzji dot. środków tymczasowych” – poinformował PAP Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE, pytany o konsekwencje ew. wycofania przez Czechy skargi przeciwko Polsce ws. kopalni Turów.

Morawiecki: Nie zamierzamy wyłączyć Turowa. KE: To będziecie płacić

Decyzja TSUE ws. kary za niezastosowanie się do środków zapobiegawczych w sporze o działalność kopalni Turów jest “skrajnie agresywna i szkodliwa” – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, “nie zamierzamy wyłączyć Turowa”.

Wiceprezes Trybunał Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta wydała w poniedziałek postanowienie, nakładając na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

PAP zapytała Ireneusza Kolowcę z biura prasowego TSUE, jakie konsekwencje prawne miałoby ew. wycofanie przez Czechy skargi z Trybunału.

“Ponieważ jest to pierwsza w historii kara za niewykonanie postanowienia w przedmiocie środków tymczasowych, trudno jest na obecnym etapie spekulować na temat konsekwencji ewentualnego cofnięcia skargi przez Czechy. Co do zasady postępowanie w sprawie środków tymczasowych służy zabezpieczeniu wykonania przyszłego orzeczenia Trybunału, a cofnięcie skargi w postępowaniu głównym pociąga za sobą bezprzedmiotowość decyzji dot. środków tymczasowych” – poinformował Kolowca.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której “wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r.”.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Zielonej Górze są najdroższe mieszkania z rynku wtórnego w całym województwie
Następny artykułSprawa handlu UE z Irlandią Północną ma być rozwiązana w tym roku