A A+ A++

Dziś (17 września) przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Hołd poległym oddali m.in. przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych oraz kombatanci. Zobacz zdjęcia.

„17 września 1939 roku Związek Radziecki, wypełniając ustalenia traktatu Ribbentrop-Mołotow, wkroczył w granicę II RP. W połowie września Polska armia zaciekle walczyła z nacierającymi wojskami niemieckimi. Warszawa dzielnie się broniła. W tych warunkach wkroczenie ogromnej armii sowieckiej zadało ostateczny cios Polsce i przypieczętowało rozbiór polskich ziem. Propaganda sowiecka mówiła o upadku stolicy, ale działania sowieckie z całą pewnością nie miały charakteru pokojowego czy ochronnego. – przypominał w swoim przemówieniu prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
      
Wielu Polaków po agresji ZSRR na nasz kraj czekała śmierć lub zsyłka. Dziś mówimy o nich Sybiracy, których pamięć podczas uroczystości uczczono odśpiewaniem hymnu Sybiraków.

– Agresja Związku Radzieckiego na Polskę znalazła swoje odbicie w brutalnych zbrodniach, jakie zostały dokonane na polskich oficerach i policjantach w Katyniu, Charkowie i Twerze – wspominał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. – Stojąc dziś przed Krzyżem Katyńskim upamiętniamy bohaterskie postawy tych, którzy przelali swoją krew w obronie niepodległej Polski. Naszą powinnością jest utrzymywanie pamięci o tych mrocznych wydarzeniach historii naszego kraju i szerzenie patriotycznych postaw w kolejnych pokoleniach młodych Polaków.

O popełnianych przez Sowietów zbrodniach wspominał także Czesław Żukowski, prezes oddziału Związku Sybiraków w Elblągu. Tysiące Polaków zostało zagłodzonych w obozach śmierci, w tym dzieci oraz starcy. Zmuszani byli do niewolniczej pracy, często przekraczającej ludzkie siły.

– Właśnie dlatego trzeba wciąż na nowo przypominać obraz dziecka zmarłego z głodu i zimna, obraz matki której zabito syna, obraz żołnierza zabitego strzałem w tył głowy – mówił Czesław Żukowski.
      
Krzyż Katyński jest dla Sybiraków symbolem wiary, męczeństwa i zwycięstwa. W hołdzie poległym żołnierze oddali salwy honorowe, a przedstawiciele władz i instytucji złożyli pod krzyżem kwiaty.

– Prawda jest warunkiem pojednania, prawda może być więc najtrwalszym fundamentem pokoju i przyjaźni między narodami. Jeżeli my zapomnimy o milionach zamordowanych, Bóg zapomni o nas – dodał Czesław Żukowski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPalcem po mapie – W poszukiwaniu nowej Turcji
Następny artykułMüller: Rząd nie wyklucza kolejnego lockdownu