A A+ A++

Co to jest zaćma?

Zaćma oczna zwana inaczej kataraktą to schorzenie, które charakteryzuje się nieostrym widzeniem spowodowanym zamgleniem soczewki oka. Schorzenie to najczęściej występuje u osób po 55. roku życia, gdyż wraz z upływem wieku, soczewka traci swą naturalną przejrzystość. W takim przypadku mamy do czynienia z zaćmą nabytą zwaną także starczą. Wyróżniamy także zaćmę wrodzoną, która jest bardzo poważną wadą wzroku, rozwijającą się u noworodków i bardzo małych dzieci. Jednym z podstawowych objawów zaćmy wrodzonej jest biała źrenica oka oraz odruch palcowo-oczny Franceschettiego (uciskanie piąstkami oczu). Zaćma wrodzona wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, gdyż prowadzi ona do całkowitej utraty wzroku.

Jakie są objawy zaćmy oczu?

Najczęściej występujące objawy zaćmy są związane z nieostrym widzeniem, jakby „za mgłą”. Osoby, u których diagnozuje się zaćmę, mają problem z widzeniem po zmroku, określaniem odległości pomiędzy przedmiotami, a często zdarza się, że widzą je podwójnie. U niektórych osób występują trudności z rozpoznaniem kolorów, gdy soczewka staje się bardziej żółta, pacjenci widzą przedmioty bardziej żółte lub brązowe. Zdarza się, że zmienia się także kolor soczewki oka na bardziej żółty lub bursztynowy.

Objawy zaćmy nasilają się wraz z rozwojem schorzenia, które, w przypadku, gdy zaćma nie zostanie usunięta, mogą prowadzić do dalszych problemów ze wzrokiem, w tym powodować jaskrę lub przyczynić się do całkowitej utraty wzroku.

Przyczyny powstawania zaćmy

Za główną przyczynę występowania zaćmy uznaje się wiek i problemy z przemianą materii. Szacuje się, że ok. 60% społeczeństwa po 60 roku życia diagnozuje się pod kątem zaćmy. Wiek to nie jedyne kryterium wystąpienia katarakty – są na nią narażone także osoby młode, u których zdiagnozowano cukrzycę lub zmagają się z krótkowzrocznością. Przyczyną zaćmy mogą być także urazy oka, przyjmowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów lub niezdrowy styl życia.

Sposoby leczenia zaćmy

U pacjentów, których za przyczynę nieostrego widzenia uznaje się zaćmę, jedyną formą leczenia jest operacja. Krótki i mało inwazyjny zabieg polega na usunięciu zamglonej soczewki w oku, i uzupełnieniu mocy refrakcyjnej sztuczną soczewką. Operacja usunięcia zaćmy to najczęściej wykonywany zabieg okulistyczny na świecie. Ze względu na jego powszechność, rzadko dochodzi do komplikacji pooperacyjnych.

Postępowanie po operacji

Pacjent już w dniu operacji może opuścić klinikę i pod opieką osoby towarzyszącej udać się do domu. Nie może prowadzić samochodu, ani nadwyrężać wzroku. Osoby po zabiegu usunięcia katarakty powinny ograniczyć aktywność fizyczną i podnoszenie ciężkich przedmiotów. Aby szybciej zregenerować wzrok po zabiegu, lekarz zaleci stosowanie kropel farmakologicznych. Operacja usunięcia zaćmy wymaga wykonywania badań kontrolnych, aby sprawdzić rezultaty zabiegu oraz usunąć szwy z oka.

Zaćma – gdzie wykonać zabieg?

Już pierwsze objawy wystąpienia zaćmy powinny skłonić nas do podjęcia decyzji o wykonaniu operacji jej usunięcia. W tym celu warto szukać kliniki, która wykona zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ze względu na częste występowanie tego schorzenia, terminy na zabieg usunięcia zaćmy są odległe. Osoby starsze i te, u których zaćma postępuje, nie powinny zwlekać z operacją, czego świadome są kliniki u naszych południowych sąsiadów. W ramach umowy transgranicznej Polacy mogą skorzystać z usług klinik okulistycznych znajdujących się w Czechach i zapisać się na zabieg usunięcia zaćmy w ramach NFZ. Jedną z najchętniej wybieranych klinik okulistycznych jest Tesin Medic Clinic, która swoją siedzibę ma w Czeskim Cieszynie, tuż za granicą polsko-czeską. Doświadczony zespół medyczny to Polacy, którzy pomogą w uzyskaniu szybkiego terminu na operację, gwarantując jej refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Chcąc uzyskać więcej informacji, zapraszamy do kontaktu z polską kliniką okulistyczną w Czechach – Tesin Medic Clinic.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zadbać o włosy jesienią?
Następny artykułFIA szczegółowo przyjrzy się wypadkom Sainza i Verstappena/Hamiltona