A A+ A++

„Nie dźwigajcie swoich krzyży sami. Dźwigajcie je z Chrystusem” te słowa skierował do wiernych bp Andrzej Przybylski podczas Mszy św. odpustowej, sprawowanej w gidelskim kościele Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. 15 września, zgromadzeni na Eucharystii wypraszali u Maryi wszelkie potrzebne łaski, prosząc ją o wstawiennictwo w każdej trwodze życia. Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Bolesnej połączone zostało z przyjęciem sakramentu bierzmowania przez młodzież z okolicznych szkół.

Kościół oddaje cześć Najświętszej Maryi Pannie w czasie różnych uroczystości jednak o cierpieniu, jakiego doznała podczas męki oraz śmierci jedynego syna Jezusa Chrystusa, przypomina szczególnie 15 września. Jak wskazuje bp Andrzej Przybylski – Maryja uczy nas niezwykłej stałości w wierze oraz całkowitego oddania się woli Bożej:

– Myślę, że dwie rzeczy podkreślają nam jedną zasadniczą cechę Maryjności w kontekście wspomnienia Matki Bożej Bolesnej. Pierwsza to oczywiście Ewangelia i scena testamentu Jezusa z krzyża. To również wstęp do tego wydarzenia spod krzyża, w którym św. Jan pisze: „A obok krzyża stały (…)”. Wybrzmiewa tutaj stałość Maryi. Inni uciekli spod krzyża, kiedy zobaczyli cierpienie. Ona została. Drugie podkreślenie tej stałości Maryi pod krzyżem jest to miejsce, w którym dzisiaj się znajdujemy. Na tylnej ścianie tego kościoła wisi tablica, upamiętniająca zdanie, którym żyli Kartuzi. Zdanie o tym, że: „Krzyż stoi, a świat się zmienia i kręci”. Stałość naszej wiary jest w obecnych czasach bardzo ważna.

O istocie trwania przy Bogu, a także wartości przyjmowania krzyża, jakim jest ból i ludzkie cierpienie bp Andrzej Przybylski mówił do młodzieży podczas głoszonej homilii:

– Właśnie po to Pan Jezus wisi na krzyżu, aby pomóc nam w cierpieniu. Krzyż jest nasz, ale Jezus Chrystus pomaga nam w jego dźwiganiu. Nie odchodźcie więc od Niego.

W uroczystości przyjęcia sakramentu bierzmowania młodzieży towarzyszyli członkowie rodzin, przyjaciele i znajomi. Jak mówi proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Gidlach, ks. Mariusz Gieszczyk – sakrament przyjęło 40 osób. Duchowny wskazuje również na wyjątkowość miejsca udzielenia sakramentu. Historia parafii w Gidlach sięga do okresu, w którym chrześcijaństwo dopiero rozwijało się na ziemiach polskich. W połowie XII wieku istniała tu placówka duszpasterska. Opis parafii znajduje się w aktach wizytacji Prymasa Jana Łaskiego z 1521 roku:

– Jest to kościół pokartuski, gdzie w XV wieku zamieszkiwali ojcowie i bracia kartuzi. W tej świątyni zanosili do Boga swoje modły dniem i nocą. Modlili się za mieszkańców Gidel oraz dziedziców Makulskich i Przerębskich, którzy sprowadzili tutaj drugie zgromadzenie zakonne. Po kasacie zakonu ojców kartuzów kościół uległ zniszczeniu. Pozostała jednak przepiękna pieta Matki Bożej Bolesnej. Jedyna taka na świecie.

Po Mszy św. sprawowanej w parafii Najświętszej Maryi Panny Bolesnej wierni oddali cześć Matce Bożej podczas uroczystej procesji.

ABK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDruk 1449 zdjęty z porządku obrad. Bosak: Presja ma sens. Tłumaczmy cierpliwie i kulturalnie
Następny artykułUwaga! Będą zrzucone szczepionki przeciw wściekliźnie lisów