Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje program darmowych badań cytologicznych dla kobiet w wieku 25 – 59 lat. W powiecie nowosolskim w tym roku na badania zgłosiło się zaledwie 5,75 proc. kobiet. To najniższy odsetek populacji w całym województwie.
Rak szyjki macicy jest w stu procentach wyleczalny pod warunkiem, że zostanie w wykryty na odpowiednim etapie – przekonują przedstawicielki Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze i zachęcają do udziału w profilaktycznych badaniach.
Cytologia nie boli
Cytologię wystarczy wykonać raz na 3 lata, aby wykryć ewentualne zmiany. Badanie jest bezbolesne i można je wykonać za darmo. Mimo to wciąż wiele kobiet nie wykonuje cytologii. W powiecie nowosolskim w 2021 r. darmową cytologię wykonało zaledwie 5,75 proc. uprawnionych do tego mieszkanek.
Do końca roku 18 tys. mieszkanek naszego powiatu może jeszcze wykonać darmową cytologię.
Współpraca
O tym jak zachęcić mieszkanki naszego powiatu do badań Członek Zarządu Powiatu Nowosolskiego Sylwia Wojtasik oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Bogumiła Sadowa rozmawiały podczas spotkania z Ewą Skrbeńską Zastępcą Dyrektora Lubuskiego Oddziału NFZ ds. Medycznych oraz Joanną Branicką, rzecznik oddziału lubuskiego NFZ.
W ramach wspólnych działań chcielibyśmy dotrzeć przede wszystkim do kobiet, które mieszkają w gminach bez gabinetów ginekologicznych.
Raz na 3 lata
Spotkanie w Starostwie było również okazją do przedstawienia założeń programu profilaktyki raka szyjki macicy.
Program adresowany jest do kobiet, które:
- są w wieku 25-59 lat,
- nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat
Uwaga! Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka) – mogą korzystać z cytologii w ramach programu co 12 miesięcy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS