A A+ A++

Wyobraźmy sobie spółkę komandytową, będącą właścicielem nieruchomości, która to nieruchomość straciła dla niej sens biznesowy. W związku z tym, wspólnicy powzięli decyzję o przeniesieniu własności nieruchomości. Spółka jest właścicielem nieruchomości, która została wniesiona aportem przez wspólników w zamian za objęcie w niej udziałów. Ponieważ nieruchomość stała się dla spółki zbędna, to konieczne jest przeniesienie przez nią własności nieruchomości. Wspólnicy postanawiają, że spółka przeniesienie nieodpłatnie własność nieruchomości właśnie na wspólników. Przeniesienie nastąpi do majątku prywatnego wspólników.

Powstaje zatem wątpliwość, czy omawiane przeniesienie własności będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT przez spółkę.

Nieodpłatne przekazanie

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się zasadniczo przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, to mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, która to dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy zwrócić uwagę, że w myśl przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT jest także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


Autopromocja


Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i&nbspe&#8209wydaniem gratis!

ZAMÓW

Zatem opodatkowaniu VAT będzie podlegało generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi (przedsiębiorstwu) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli zaś podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, np. przy nabyciu, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia, pozostaje neutralne podatkowo na gruncie VAT. Podatnik nie ma obowiązku opodatkowywania takiego przekazania.

Aport z majątku prywatnego

Mając na uwadze powyższe, jeżeli wspólnicy spółki komandytowej dokonali przy zakładaniu spółki aportu nieruchomości z majątku prywatnego, to można domniemać, że nie podlegał on opodatkow … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFlower power – motywy roślinne we wnętrzach
Następny artykułNajpopularniejszy samochód na świecie? Corolla i jej 50 mln sztuk!