Google Doodle uczciło pamięć genialnego Polaka – Rudolfa Weigla. Naukowiec wynalazł pierwszą na świecie szczepionkę przeciw tyfusowi. Dziś obchodzimy 138. rocznicę jego urodzin.
Google Doodle jest wyjątkową, tymczasową zmianą logo na stronach głównych Google. Zazwyczaj związana jest z upamiętnieniem świąt, wydarzeń, osiągnięć czy znaczących postaci w historii świata. W czwartek na internautów korzystających z wyszukiwarki Google czeka grafika poświęcona Rudolfowi Weiglowi.
Kim był Rudolf Weigl?
Urodził się 2 września 1883 roku w miasteczku na Morawach. Jego rodzice mieli austriacko-czeskie korzenie. Ukończył Uniwersytet Lwowski na wydziale medycznym, na którym zdobył doktora i rozpoczął pracę jako asystent w zakładzie Józefa Nusbauma – Hilarowicza.
Zobacz także: “Poznaj Polskę”. Nowy flagowy program ministra Czarnka. Kraków jest na Mazowszu
Obiekt fascynacji – bakterie tyfusu
Weigl prowadził badania nad insektami w celu wytworzenia skutecznej szczepionki. Jego obiektem fascynacji stały się bakterie tyfusu plamistego. Zainteresowanie pojawiło się wraz ze zmobilizowaniem do armii austriackiej i pełnieniem służby w szpitalu wojskowym podczas I wojny światowej.
Weigl godzinami siedział nad preparatami. W końcu, aby wytworzyć skuteczną szczepionkę potrzebne były badania nad insektami. Jego odkrycie było przełomowe, gdyż stworzył metodę laboratoryjnej hodowli wszy, dzięki której mógł opracować szczepionkę na tyfus.
Zobacz także: Prof. Flis: Stan wyjątkowy wyklucza wcześniejsze wybory. Słowa o końcu Hołowni przesadzone
Lata 20. Pierwsza wersja szczepionki
Weigl pierwszą wersję szczepionki opracował w latach 20. Miała ona uratować miliony ludzi na całym świecie. We Lwowie stworzył laboratorium badawcze. Stało się ono zalążkiem Instytutu badań nad Tyfusem Plamistym.
Zobacz także: Nie udało się pomóc afgańskim chłopcom, którzy zatruli się grzybami. Jeden z nich zmarł
Co z Noblem dla Weigla?
Za osiągnięcia Polak został zgłoszony do nagrody Nobla. W dwudziestoleciu międzywojennym jego nazwisko bardzo często pojawiało się wśród nominowanych. Jednak nagrodę zawsze otrzymywał ktoś inny.
Polski naukowiec zmarł 11 sierpnia 1957 roku.
Polecamy:
NS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS