A A+ A++

– Nigdy nie przyszło mi do głowy, by podać się do dymisji – powiedział papież Franciszek w najnowszym wywiadzie. Nawiązując do swojej niedawnej operacji, przyznał, że to pielęgniarz uratował mu życie. – Mówił, że muszę poddać się zabiegowi, choć niektórzy sugerowali kurację antybiotykową. Ujawnił, że po operacji jego jelito stało się krótsze o 33 centymetry. Zapytany o zbliżającą się wizytę na Węgrzech stwierdził, że nie wie, czy spotka się z premierem Viktorem Orbanem.

Franciszek w rozmowie z hiszpańskim radiem katolickim Cope zapewnił, że po operacji jelita, którą przeprowadzono 4 lipca, prowadzi “całkowicie normalne” życie, bierze lekarstwa i może wszystko jeść. Dementując sugestie jednej z włoskich gazet, jakoby rozważał rezygnację, papież podkreślił: – Nie wiem, skąd oni to wzięli, że chcę ustąpić. 

Jak opowiedział, czyta tylko jedną rzymską gazetę i nie ogląda telewizji. – Odkryłem znacznie później, po kilku dniach, że było coś o mojej dymisji. Za każdym razem, kiedy papież jest chory, wieje zawsze bryza albo huragan konklawe – stwierdził z ironią.

Franciszek nie zawsze kategorycznie zaprzeczał, że w przyszłości abdykuje. W marcu 2015 r. stwierdzał: – Sądzę, że Benedykt XVI otworzył drzwi. Ścieżka instytucjonalna jest otwarta. Dzisiaj papież emeryt nie jest dziwną rzeczą.

Franciszek o Afganistanie: Słusznie, że wojska USA się wycofały

Pytany o sytuację w Afganistanie, Franciszek ocenił, że wycofanie wojsk amerykańskich jest “słuszne”, ale zaznaczył, że myśli o tym, iż naród afgański został pozostawiony “swojemu losowi”. Za kluczową kwestię uznał to, jak “wynegocjować wyjście”. – Z tego, co mogę zobaczyć, nie wszystkie możliwości zostały wzięte pod uwagę. Nie chcę oceniać, ale nie wszystkie możliwości – zastrzegł.

Ujawnił, nie podając szczegółów, że Stolica Apostolska podejmuje na poziomie dyplomatycznym starania, by nie doszło do prześladowania ludności w Afganistanie. Ponadto papież wyraził opinię, że “nie należy rezygnować z dialogu z Chinami” i przypomniał, że udało się zawrzeć z Pekinem umowę w sprawie nominacji biskupów.

Franciszek stwierdził, że inspirację dla niego stanowi działalność watykańskiego sekretarza stanu za pontyfikatu św. Jana Pawła II, kardynała Agostino Casarolego. Opisał go jako “człowieka z zadaniem budowy mostów z Europą Środkową”. Przytoczył też słowa purpurata o “męczeństwie cierpliwości”, jakimi określił swoje doświadczenia w ówczesnych państwach komunistycznych.

– To był jeden mały krok po drugim, by budować mosty; powoli, powoli – mówił papież. Podkreślił, że ostatecznie udawało się uzyskać zgodę na mianowanie biskupów i otoczenie opieką wiernych. – Dziś w pewien sposób musimy podążać krok za krokiem tymi drogami dialogu w sytuacjach bardziej konfliktowych – wskazał.

Mówiąc o walce z pedofilią w Kościele, Franciszek wyraził uzna … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTen grzyb zawiera dawkę toksyn śmiertelną dla dorosłego. To nim zatruły się dzieci z Afganistanu
Następny artykułHalf-Life 2 FireArms Forever v.1.2 PC