Kobieta została oszukana przy pomocy specjalnie spreparowanej strony internetowej
Na policję zgłosiła się mieszkanka powiatu krapkowickiego, która za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego chciała sprzedać książki. Jak informuje KW Policji w Opolu, zamiast otrzymać zapłatę, kobieta straciła ze swojego konta cztery tysiące złotych.
Na komendę policji zgłosiła się kobieta, która na portalu ogłoszeniowym zgłosiła sprzedaż książek. Po pewnym czasie otrzymała informację na swoją skrzynkę e-mail o sprzedaży wystawionego przedmiotu. Zamiast jednak otrzymać zapłatę, straciła ze swojego konta cztery tysiące złotych.
Podała dane swojego konta bankowego
Według ustaleń policji, kobieta została oszukana przy pomocy specjalnie spreparowanej strony internetowej. W otrzymanym mailu znajdowała się prośba o zatwierdzenie sprzedaży przez kliknięcie w interaktywny link. Po jego uruchomieniu pokrzywdzona zobaczyła stronę internetową, na której w celu dokończenia transakcji, miała wprowadzić dane swojego konta bankowego.
ZOBACZ: Mazowieckie. Policja otrzymała zgłoszenie o niedźwiedziu na drodze. Okazało się, że to pluszowy miś
Jak się okazało, strona była fałszywa, a dzięki otrzymanym danym, oszust pobrał z jej konta cztery tysiące złotych.
Policja apeluje o rozwagę
Policja przypomina, jak zachować szczególną ostrożność przy różnego rodzaju transakcjach w internecie.
“Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie; nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu; czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz; każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinny wzbudzić naszą czujność; zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki; każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność” – czytamy na stronie KW Policji w Opolu.
jo/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS