Komu raz spodoba się spływ kajakiem, ten już nigdy nie zrezygnuje z tej formy aktywności. Zwolenników kajakowania przybywa z każdym rokiem. Na szczęście w Polsce istnieje dużo malowniczych rzek, także w najbliższej okolicy, np. w Dolinie Karpia.
To atrakcyjny turystycznie i przyrodniczo obszar 7 gmin w Małopolsce, w powiatach oświęcimskim oraz wadowickim. Spływy kajakowe odbywają się tu po malowniczych i pięknych krajobrazowo odcinkach Skawy i Wisły.
Katarzyna Tłomak z gminy Tomice już od 11 lat prowadzi z mężem firmę Kajaki na Skawie.pl. W ciągu tych lat zaobserwowała, jak Polacy pokochali tę aktywność.
– Szczególnie w ostatnim roku, w czasie pandemii, mnóstwo osób wsiadło na kajaki – mówi Katarzyna.
Jej firma organizuje spływy od maja do końca września. To typowy sezon na uprawianie tej formy rekreacji. Choć w Polsce są też osoby uprawiające kajakarstwo zimowe.
– Niektórym już nie wystarczają spokojne czy stojące wody. Wolą rzeki o rwącym nurcie. Jednak dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z kajakarstwem, polecamy spokojniejsze odcinki rzek – tłumaczy właścicielka firmy Kajaki na Skawie.pl.
Kajakarstwo pozwala nie tylko na aktywny wypoczynek na łonie natury, ale również nie wymaga wybitnej kondycji fizycznej, zasobnego portfela czy specjalistycznego sprzętu. Wszystko wskazuje więc na to, że miłośników kajakarstwa nadal będzie przybywać.
Spływy kajakowe w Dolinie Karpia:
Spływy kajakowe po rzece Skawie lub Wiśle, Kanałem Łączany-Skawina odbywają się po zaplanowanych trasach, wybranych pod względem umiejętności uczestników.
Proponowane trasy na Skawie:
Wadowice – Grodzisko, 15 km, ok. 3,5 h
Woźniki – Grodzisko, 6 km, ok. 1,5 h
Grodzisko – Zator, 5 km, ok. 1,15 h
Podczas spływu uczestnicy poznają obszar Natura 2000 „Dolina Dolnej Skawy”.
Proponowane trasy na Wiśle:
Las – Spytkowice prom, ok. 2,5 h (na trasie śluzowanie na śluzie Smolice)
Śluza Smolice – Spytkowice prom, ok. 1,5 h
Spytkowice prom – Brzeźnica, ok. 2,5 h
Podczas spływu uczestnicy poznają szlak żeglugowy Górnej Wisły.
Co zabrać na kilkugodzinny spływ kajakowy
- zestaw ubrań na zmianę (najlepiej wykonanych z szybkoschnących materiałów)
- nakrycie głowy
- buty z twardą podeszwą (najlepiej nieprzemakalne)
- bluzę (na wypadek zmiany pogody)
- strój kąpielowy (na gorący dzień)
- okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem
- pelerynę przeciwdeszczową
- rzeczy osobiste w wodoszczelnym etui (np. portfel, telefon komórkowy)
- prowiant na drogę
- kamizelkę asekuracyjną
- kask, zwłaszcza na rzekach górskich, o kamienistym dnie
Komentuje Szymon Wyrwik,
dyrektor ds. technicznych w Wodociągach Chrzanowskich,
entuzjasta kajakarstwa
Kajakarstwo jest wspaniałą formą aktywnego spędzenia czasu. Nie ma nic piękniejszego, niż wiosłowanie po meandrującej rzece w pięknych okolicznościach przyrody. Zaczynając swą przygodę z kajakiem, warto wybierać na początek rzeki o spokojnym nurcie. Z czasem oczywiście można stawiać sobie trudniejsze wyzwania. Ja najbardziej lubię spływy zwałkowe, czyli po rzekach o silniejszym nurcie, z przeszkodami np. powalonymi drzewami. Taka wyprawa wymaga większego wysiłku, ale i dostarcza więcej emocji. Najważniejsze jednak, by mierzyć siły na zamiary. Każdy kajakarz powinien czuć respekt przed żywiołem, jakim jest woda.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS