A A+ A++

Niedawno opublikowaliśmy poradnik, w którym wyjaśnialiśmy działanie podświetlenia typu Mini LED na przykładzie telewizora Samsung Neo QLED QN91A. Jest to największa nowość wprowadzona we flagowych telewizorach 4K oraz 8K na 2021 rok od koreańskiego producenta. Dzięki znaczącemu zmniejszeniu rozmiarów diod LED, firmie udało się ich umieścić zauważalnie więcej niż w poprzednich latach. Większa liczba niezależnych stref podświetlenia umożliwia bardziej sprawne sterowanie jasnością, tym samym poprawiając kontrast oraz czerń przede wszystkim w filmach. Od pewnego czasu testuję 55-calowy model Samsung Neo QLED QN91A i tym razem przyszła pora na bardziej szczegółowy test jego możliwości.

Autor: Damian Marusiak

Samsung wprowadzając do oferty telewizory Neo QLED z technologią podświetlenia Quantum Neo Mini LED, chciał przede wszystkim zaoferować urządzenia odznaczające się dużymi możliwościami zarówno w kontekście oglądania filmów czy seriali w najlepszej jakości, a także oddać jeszcze bardziej rozbudowane opcje dla graczy. Tegoroczne modele TV Neo QLED to w końcu nie tylko lepsza jakość obrazu, ale także rozbudowany i przebudowany Tryb Gry, który docenią zarówno gracze konsolowi jak i komputerowi. Choć pokazem możliwości w tym roku telewizory Neo QLED 8K (posiadające nawet ponad 2300 stref podświetlenia), sporo nowości zaoferowano także dla modeli o rozdzielczości 4K. Testowany przeze mnie telewizor to środkowy model z linii Neo QLED 4K – tańszy jest QN85A, a droższy i bardziej dopakowany – QN95A. Czym jednak różnią się modele QN91A oraz QN95A? Przede wszystkim w tańszym wariancie brakuje osobnego pudełka OneConnect nowej generacji. Wszystkie porty umieszczone są bezpośrednio z tyłu telewizora. Po drugie, producent zdecydował się umieścić tylko jeden port HDMI 2.1 – pozostałe trzy złącza są w standardzie 2.0.

Samsung Neo QLED QN91A w rozmiarze 55″ to telewizor 4K, oparty na matrycy LCD VA wraz z warstwą kropek kwantowych oraz podświetleniem typu Mini LED – do dyspozycji oddano około 700 stref wygaszania.

Samsung Neo QLED 55QN91A - Test telewizora 4K z podświetleniem Mini LED, rozbudowanym Trybem Gry i systemem Tizen [nc1]

Pod względem technologii jak również jakości, matryca VA znajduje się pomiędzy IPS oraz TN. W tym wypadku ciekłe kryształy ułożone są zarówno prostopadle jak również pod skosem względem powierzchni panelu. Takie ułożenie kryształów powoduje, że kąty widzenia są szersze w porównaniu do Twisted Nematic. Ponadto czas reakcji matrycy jest niższy w porównaniu do większości matryc IPS, jednak trochę wyższy w porównaniu do TN. Jest to więc rozwiązanie, które stara się odnaleźć złoty środek i próbuje wykorzystać możliwości najważniejszych atutów wspomnianych przed momentem technologii IPS oraz TN.

Specyfikacja telewizora Samsung Neo QLED QN91A (55″):

  • Typ matrycy: VA
  • Przekątna ekranu: 55 cali
  • Rozdzielczość natywna: 3840×2160 pikseli
  • Technologia odświeżania: AMD FreeSync (zakres 48-120 Hz)
  • Częstotliwość odświeżania: 120 Hz
  • Zakrzywienie: Nie
  • Głębia kolorów: 10-bit / 1,07 mld odcieni barw
  • Podświetlenie: Mini LED (ok. 700 stref wygaszania)
  • Kontrast statyczny: 3500:1
  • Maksymalna luminancja: 1800 nitów (szczytowo), 1400 nitów (pełny ekran)
  • Tryb HDR: HDR10, HDR10+, HLG
  • Typ matrycy: błyszczący ekran
  • Odwzorowanie przestrzeni barw DCI-P3: ~100%
  • Dostępne złącza cyfrowe: 1x HDMI 2.1 / 3x HDMI 2.0
  • Dodatkowe złącza: HUB USB (2x USB 3.0 typu A)
  • Głośniki: Tak – 4x 5 W + 2x 10 W (system 4.2.2)
  • Waga (z podstawą): 21,9 kg
  • Funkcja Pivot: Nie
  • Gwarancja: 24 miesięce Door-to-door

Samsung Neo QLED 55QN91A - Test telewizora 4K z podświetleniem Mini LED, rozbudowanym Trybem Gry i systemem Tizen [nc1]

W teście telewizora Samsung Neo QLED 55QN91A, skupiamy się na kilku najważniejszych aspektach z punktu widzenia codziennego użytkowania. Przyjrzymy się więc dokładnie jakości wykonania oraz użytkowaniu menu OSD. Nie zabraknie kolorymetrycznej weryfikacji odwzorowania przestrzeni barw sRGB, Adobe RGB oraz DCI-P3 wraz ze wskazaniem błędów w przedstawieniu barw. Sprawdzimy również równomierność podświetlenia, luminancję w kilku scenariuszach oraz obecność backlight bleedingu. Nie zabraknie również omówienia kątów widzenia, input laga (opóźnienia matrycy), smużenia oraz poboru mocy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Sianokosy” zakończone w centrum Chrzanowa. Widać ekomural! Dało się?
Następny artykułSulima kapitanem. Zastal szuka jeszcze wzmocnień, ale się nie śpieszy