A A+ A++

Słynne lotnisko w Białej Podlaskiej, które w 2000 r. zwolniono do cywila zamykając ośrodek szkoleniowy dla wojskowych pilotów, po dwóch dekadach powraca do armii.

Na wschodniej rubieży RP w imponującym tempie powstaje nowy garnizon wojsk zmechanizowanych.


Warto wspomnieć, że pomysłów na zagospodarowanie lotniska po zwinięciu 61. Pułku Szkolno-Bojowego, było mnóstwo. W 2003 r. turecki inwestor Vahap Toy planował budowę toru Formuły 1 i stadionu olimpijskiego, po czym odstąpił od dzierżawy gruntu i porzucił projekt. W 2009 r. pojawiła się koncepcja utworzenia lotniska cargo z udziałem chińskiego kapitału. Później, w latach 2016-17, pojawił się pomysł utworzenia strefy ekonomicznej. To w oparciu o lotnisko (przekazane miastu) i tereny okołolotniskowe z zasobów Agencji Mienia Wojskowego.

– Dopiero w 2018 r. komplet nieruchomości z zasobów AMW na powrót trafił do wojska, czyli w trwały zarząd MON – informuje Zbigniew Prokopczyk, dyrektor Departamentu Nieruchomości w agencji.

Lotniskowy plac ćwiczeń

W miniony piątek (9 lipca) postępy w przejmowaniu przez czołgistów z Wesołej podlaskich terenów ocenił szef MON Mariusz Błaszczak. Na razie baza, w której rozlokowany będzie nowy garnizon 18. Dywizji Zmechanizowanej, przypomina kontenerowe miasteczko. Wkrótce gruntów zmobilizowanych dla armii przybędzie.

– To dopiero pierwszy etap powrotu wojska do Białej Podlaskiej – podkreślał minister.

Fot./materiały prasowe

W kompleksie po byłym lotnisku wojskowym, w którym powszednim widokiem przed laty był szyk treningowych lekkich polskich odrzutowców TS-11 Iskra, dziś urządzają się cztery bataliony oraz jedna kompania Żelaznej Dywizji. To wielki powrót żołnierzy Wojska Polskiego do tego regionu i miasta.

Armia szybko zagospodarowuje 606-hektarowy kompleks. Obecnie trwają intensywne przygotowania, aby do garnizonu dołączyć kolejnych 1400 hektarów leśnych bezdroży graniczących z bazą. W ten sposób powstanie Dywizyjny Ośrodek Szkolenia, który będzie bazą treningową dla żołnierzy Żelaznej Dywizji. Trzecią na wschodniej ścianie – pomiędzy poligonami w Orzyszu i Nowej Dębie.

Kompleks kontenerowy i czołgi z Wesołej

Docelowo kompleks Biała Podlaska będzie jednym z największych garnizonów we wschodniej Polsce. Według ustaleń Radaru w bazie stacjonować ma docelowo ok. 2500 żołnierzy.

Fot./materiały prasowe

W kompleksie funkcjonują już koszary kontenerowe, które mogą pomieścić do 900 żołnierzy. Miasteczko zbudowano na wzór baz przygotowywanych na misjach zagranicznych. Tworzą je kontenery sztabowe, magazynowe i socjalne. W tym roku ruszą również inwestycje w infrastrukturę stałą dla dyslokowanych tu pododdziałów. Powstaną m.in. budynki koszarowe i sztabowe oraz stacja paliw, garaże, hale remontowe, ośrodek symulatorów, a nawet bocznica kolejowa.

Aktualnie w Białej Podlaskiej trwa kompletowanie 1 batalionu zmechanizowanego, a żołnierze, którzy stacjonują obecnie w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, przenoszeni są do nowego podlaskiego kompleksu, by tam kontynuować … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSystem bezpieczeństwa odłączył od sieci blok elektrowni jądrowej pod Ostrowcem
Następny artykułZmarzlik mówi o relacjach z Janowskim