Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez ministrów resortu zdrowia przy zakupie maseczek i respiratorów.
Przypomnijmy, że w pierwszych miesiącach epidemii w Polsce, resort zdrowia kupił 1241 aparatów za ok. 200 mln zł. Ceny były zawyżone względem cen rynkowych. Ponadto firma E&K, która zobligowana była do dostarczenia aparatury, nigdy wcześniej nie zajmowała się handlem sprzętem medycznym. Po zawiadomieniach posłów sprawa została włączona do śledztwa dotyczącego innych zakupów związanych z epidemią. Jednym z wątków jest także sprawa zakupu maseczek od instruktora narciarskiego z Zakopanego, znajomego ministra Łukasza Szumowskiego. Maseczki okazały się być niezdatne do użytku w placówkach medycznych ze względów jakościowych.
- Jest decyzja sądu ws. zwrotu pieniędzy za niedostarczone respiratory
Jak poinformowali posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy złożyli w prokuraturze zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przy podpisywaniu i realizacji umowy na respiratory, śledztwo we wspomnianej sprawie zostało umorzone przez prokuraturę.
“Otrzymaliśmy z @MichalSzczerba postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez ministrów MZ w sprawie zakupu respiratorów” – poinformował na Twitterze w poniedziałek poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.
“Prokuratura umarza śledztwo w sprawie #AferaRespiratorowa z naszego zawiadomienia! Nie odpuścimy bezprawiu! Nie przyzwyczaimy się! Będzie zażalenie. Idziemy w kierunku subsydiarnego aktu oskarżania. Zastąpimy z @Dariusz_Jonskiw sądzie dyspozycyjną i upolitycznioną prokuraturę – napisał na swoim profilu Michał Szczerba.
Prokuratura nie dopatruje się przekroczenia uprawnień resortu
Jak wskazywała w rozmowie z PAP w poniedziałek rzecznika Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz, zakup maseczek ochronnych od prywatnego oferenta miał odbyć się zgodnie z procedurą a resort wybrał ofertę najkorzystniejszą cenowo. “Nie doszło do przekroczenia uprawnień czy niedopełnienia obowiązków w Ministerstwie Zdrowia” – mówiła argumentując decyzję umorzenia postępowania.
Jednocześnie wskazała, że wątki w sprawie dotyczące podrobionych certyfikatów maseczek czy niekorzystnego rozporządzania mieniem ma być przedmiotem odrębnego postępowania.
Ponadto prokuratura wskazuje na to, że w zakresie zakupu respiratorów resort zdrowia wywiązał się ze swoich obowiązków. Zdaniem prokuratury w momencie zawarcia umowy nie wykazano żadnych okoliczności, które miałyby podważać zaufanie dla oferenta, a w momencie gdy zleceniobiorca nie wywiązał się z umowy dostarczenia zamówionej aparatury, resort odstąpił od umowy.
Prokuratura nie widzi także winy w niedopełnieniu obowiązków ze strony resortu w zakresie zakupu testów na koronawirusa po cenie wyższej od rzekomo najtańszych na rynku od firmy Biomaxima SA. Prokuratura nie stwierdziła również przestępstwa w związku z poleceniem Prezesa Rady Ministrów wydanym na podstawie ustawy covidowej dotyczącym zakupu środków ochrony przez spółkę KGHM Polska Miedź S.A.
Co dalej?
Posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba zorganizowali w poniedziałek w tej sprawie konferencję prasową. Posłowie zapewnili, że “tej sprawy nie odpuszczą”.
Podkreślił, że prawo złamano nie tylko przy okazji zakupu niekompletnych respiratorów, ale także przy naliczeniu niewłaściwej stawki VAT. Stawka na sprzęt medyczny wynosi 8 proc., a w tym przypadku była stawka zero -wskazywał.
Posłowie zapowiedzieli również, złożenie zażalenia na decyzję prokuratury i “być może subsydiarny akt oskarżenia”.
– Jeśli prokuratura uważa, że problemu nie ma, zamienimy się w prokuratorów i sami złożymy akt oskarżenia” – dodał Dariusz Joński.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS