„Czas Jaguara. Konspiracyjne Wojsko Polskie po aresztowaniu Warszyca” to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Spotkanie miało na celu popularyzację wiedzy na temat zapomnianych bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego walczących w regionie częstochowskim po 1945 roku.
Wydarzenie z udziałem historyków było również formą wprowadzenia do obchodów 75. rocznicy śmierci „Jaguara”, czyli kpt. Stanisława Lisieckiego oraz jego żołnierzy (oficjalne uroczystości odbędą się 26 sierpnia w Borze Zapilskim). Wykład dotyczący podoficera Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódcy oddziału szturmowego Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz żołnierza niezłomnego w walce niepodległościowej wygłosił dr Adam Kurus z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach:
– Jest to bardzo ważna postać dla regionu częstochowskiego. To jeden z najważniejszych żołnierzy niezłomnych walczących na tym terenie w latach 1945-1946 – także już po aresztowaniu Warszyca, które nastąpiło 27 czerwca 1946 roku. Data tej konferencji nie jest przypadkowa, ponieważ upamiętnia też aresztowanie Warszyca. Chcemy jednak przypomnieć, jakie wydarzenia miały miejsce po tym fakcie. Aresztowanie Warszyca i dowództwa KWP nie było końcem walk o niepodległość.
Jednym z prelegentów był również historyk dr Krzysztof Walaszczyk. Jak tłumaczy, kpt. Stanisław Lisiecki ps. „Jaguar” to jedyna postać związana z Konspiracyjnym Wojskiem Polskim, która po aresztowaniu kpt. Sojczyńskiego nie ukrywała się, a podjęła walkę z okupantem. Na czym polegała jego działalność?
– Przede wszystkim na likwidacji funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa zarówno w Częstochowie, jak i okolicach Kłobucka. Poza tym oczywiście ciągłe walki niepodległościowe. Czas nazwany okresem „Jaguara” to najtrudniejsze chwile w dziejach KWP. Czas po aresztowaniu kpt. Sojczyńskiego, „Warszyca”.
Spotkanie dotyczące upamiętnienia polskich bohaterów, ze szczególnym wyróżnieniem kpt. Stanisława Lisieckiego, patronatem honorowym objęła Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego. Choć z przyczyn zawodowych europoseł nie przyjechała do Częstochowy, skierował słowa do uczestników konferencji za pośrednictwem nagrania:
– Dziękuję częstochowskim środowiskom patriotycznym, które we współpracy z IPN organizują konferencję przybliżającą działalność żołnierzy KWP. Zaszczytem było dla mnie poparcie wniosku o pośmiertne przyznanie niezłomnemu „Jaguarowi” odznaczenia Orderu Krzyża Niepodległości, a także wcześniejsze poparcie wniosku o nadanie por. Lisieckiemu stopnia kapitana.
Konferencja poświęcona żołnierzom niezłomnym odbyła się w Przystanku Historia, czyli nowym Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie.
ABK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS