POWIAT LIMANOWSKI
Liczba zakażonych: 0
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 0,00
Liczba przypadków śmiertelnych: 0:
Liczba osób objętych kwarantanną 55
Liczba wykonanych testów: 100
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 0
MAŁOPOLSKA
Liczba nowych zakażeń: 9
Liczba przypadków śmiertelnych: 2:
– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 2
– wyłącznie z powodu COVID: 0
Liczba osób na kwarantannie: 2992
Liczba wykonanych testów: 3140
– w tym z wynikiem pozytywnym: 11
POLSKA
Badania potwierdziły 133 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 36 osób z COVID-19 – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
Nowe przypadki dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (29), lubelskiego (13), śląskiego (11), łódzkiego (10), małopolskiego (9), mazowieckiego (8), świętokrzyskiego (8), dolnośląskiego (7), pomorskiego (7), zachodniopomorskiego (7), warmińsko-mazurskiego (6), opolskiego (5), podkarpackiego (5), podlaskiego (3), lubuskiego (1). Nie odnotowano za to żadnego przypadku w województwie kujawsko-pomorskim.
Resort wskazał też, że cztery zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 30 osób.
Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 879 470 przypadków. Zmarło 74 953 osoby z COVID-19.
Wariant koronawirusa o nazwie Delta dalej mutuje. W Indiach wykryto kolejną jego odmianę – Delta Plus. Trzeba zachować czujność i monitorować sytuację, bo Delta ma duży potencjał epidemiczny – ostrzega ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
W Europie od kilku miesięcy rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie Delta (po raz pierwszy wykryty w Indiach). W Wielkiej Brytanii przypada na niego już 99 proc. wszystkich nowych zakażeń tym patogenem. Pierwsze przypadki tego wariantu wykryto także w Polsce oraz w Niemczech, Belgii i Hiszpanii. W Indiach pojawiły się jednak doniesienia o nowej jego odmianie – Delta Plus.
„Wirus Delta dalej mutuje, w Indiach wykryto kolejny wariant Delta Plus, kierunek zmian to dalsze zwiększenie zakaźności i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc” – ostrzega na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem konieczna jest szczelna ochrona granic, testowanie chorych i przyspieszenie szczepień. Niezbędne są też przygotowania do kolejnej fali pandemii.
„Mimo wakacji, trzeba zachować czujność i monitorować sytuację, bo wariant Delta ma duży potencjał epidemiczny. Kolejna fala może nadejść szybko, potrzebne dzienne dane o nowych hospitalizacjach w czasie rzeczywistym z uwzględnieniem statusu odporności (zaszczepieni, ozdrowieńcy)” – stwierdza ekspert NRL.
Z danych indyjskiego ministerstwa zdrowia wynika, że wariant Delta Plus wykryto w kilku stanach, takich jak Maharasztra (trzecim co do wielkości i drugim pod względem ludności), Kerala w południowo-zachodnich Indiach oraz Madhya Pradesh (stan w środkowych Indiach).
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak zapewnia o skuteczności szczepień. Powołuje się na wyniki badań w Wielkiej Brytanii, z których wynika, że szczepionka Pfizera w 96 proc. zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2, a AstraZeneca – w 92 proc.
„Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z COVID-19” – podkreśla na Twitterze dr Grzegorz Cessak. (PAP)
POWIAT LIMANOWSKI
Liczba wykonanych szczepień 61 905
Dzienna liczba szczepień 966
Liczba osób w pełni zaszczepionych ogółem 24 272
Dzienna liczba osób w pełni zaszczepionych 755
MAŁOPOLSKA
Liczba szczepień ogółem 2 268 064
Dzienna liczba szczepień 32 500
Liczba osób w pełni zaszczepionych ogółem 881 151
Dzienna liczba osób w pełni zaszczepionych 23 568
POLSKA
W Polsce wykonano dotąd ponad 27,4 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 11,9 mln osób – wynika z rządowych raportów. “W grupie powyżej 70. roku życia mamy 77 proc. osób już zarejestrowanych bądź zaszczepionych” – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
WŁOCHY
Liczba zakażeń indyjskim wariantem Delta we Włoszech “wzrosła i będzie dalej rosnąć i zastąpi, tak jak w Wielkiej Brytanii, odmianę angielską” – oświadczył w czwartek wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Zanotowano najniższą w tym roku liczbę 10 zmarłych.
W wywiadzie telewizyjnym wiceszef resortu zdrowia powiedział, że obecnie najważniejszym zadaniem jest zahamowanie szerzenia się tego wariantu koronawirusa.
“Ale za kilka tygodni odsetek jego przypadków wzrośnie” – ostrzegł Sileri. Podkreślił, że do tego czasu należy przyspieszyć podawanie także drugiej dawki szczepionki po to, aby Delta “nie spowodowała szkód”.
“Dla osób po drugiej dawce szczepionki efekty kliniczne tego wariantu są ograniczone” – zaznaczył wiceminister i zapewnił, że strona włoska obserwuje to, co dzieje się w Wielkiej Brytanii. Doszło tam do znacznego wzrostu liczby zakażeń.
Ogłoszone w czwartek dane włoskiego Ministerstwa Zdrowia to najniższa w tym roku dobowa liczba 10 zgonów na Covid-19 i 927 następnych zakażeń, wykrytych w 188 tysiącach testów. 0,5 procent badań dało wynik pozytywny.
Łączna liczba zmarłych wzrosła do 127 362.
W szpitalach na intensywnej terapii przebywa 328 najciężej chorych i około 2 tysięcy osób na zwyczajnych oddziałach.
PORTUGALIA
Rząd Portugalii ogłosił w czwartek przywrócenie obostrzeń przeciwepidemicznych, w tym zakazu przemieszczania się obywateli po najbardziej doświadczonych pandemią powiatach. Zakaz wjazdu i wyjazdu będzie obowiązywał podczas najbliższego weekendu m.in. na terenie aglomeracji Lizbony.
Jak powiedziała podczas konferencji prasowej w Lizbonie rzeczniczka rządu Mariana Vieira da Silva, w stolicy oraz 27 innych powiatach kraju konieczne będzie przywrócenie restrykcji przeciwepidemicznych wraz z nasileniem się pandemii Covid-19.
“W chwili obecnej nie ma warunków do tego, aby rozpocząć dalsze luzowanie obostrzeń sanitarnych” – wyjaśniła Vieira da Silva, przypominając, że podczas minionej doby potwierdzono ponad 1,5 tys. infekcji.
Wskazała, że zamiast zaplanowanego po 30 czerwca znoszenia restrykcji rząd premiera Antonia Costy spodziewa się wzrostu przypadków zakażeń koronawirusem. “W najbliższych tygodniach oczekujemy nasilenia się pandemii” – dodała rzeczniczka.
Zgodnie z nowymi restrykcjami w najbardziej doświadczonych Covid-19 powiatach przywrócono obowiązek wykonywania pracy zdalnej, ograniczono godziny pracy placówek handlu i usług, a także zredukowano do czterech liczbę osób przy stolikach w restauracjach.
Wśród miast, w których zaostrzono przepisy sanitarne, są poza Lizboną popularne wśród turystów miasta, takie jak Braga, Setubal i Sintra, a także nadmorskie kurorty Sesimbra, Albufeira oraz Cascais.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS