A A+ A++

Czeka nas ciąg dalszy bardzo niebezpiecznej pogody. Na południu i wschodzie spodziewane są gwałtowne burze z ulewami, gradobiciami i wichurami. Te zjawiska mogą powodować szkody i stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.

W piątek niemal we wszystkich regionach kraju występować będą opady deszczu, najsilniejsze na zachodzie, a także na południu i wschodzie, gdzie z kolei przejdą burze, miejscami gwałtowne, z gradem i porywistym wiatrem.

W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Chłodniej niż w czwartek

Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 17-18 stopni w centrum do 27 stopni na wschodzie. Wiatr z kierunku zachodniego i północnego zachodu będzie umiarkowany i silny, jeszcze bardziej nasilać się będzie w trakcie burz.

TwojaPogoda.pl
Prognoza pogody na piątek, 25 czerwca

 

Ciśnienie jest podwyższone i będzie stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1012 hPa na północnym wschodzie do 1018 hPa na południowym zachodzie. Biomet będzie niekorzystny, co oznacza, że będziemy odczuwać nasilone bóle, zmęczenie, osłabienie i rozdrażnienie.

Ostrzeżenia przed upałem i podtopieniami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla wschodniej części województw podkarpackiego i lubelskiego.

Obowiązuje też alert drugiego stopnia przed upałami dla wschodniej części kraju w pasie od Krosna przez Siedlce do Suwałk. Termometry mogą wskazać nawet 33 stopnie Celsjusza.

Wydano też ostrzeżenia o możliwych wzrostach stanów wody. Drugi stopień ostrzeżenia obejmuje część województwa śląskiego w rejonie zlewni rzek: Odry, Psiny, Bierawki, Rudej i Małej Panew. Tam mogą zostać przekroczone stany alarmowe.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla 9 województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego.

Gwałtowne przyrosty wód mogą też wystąpić we wschodniej części województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.

wka/TwojaPogoda.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamówienie PM.7021.88.2021.ZK
Następny artykułUczennice klasy VI Szkoły Podstawowej nr 1 nagrały film. I miejsce w Konkursie „Szkoła w czasie zarazy”