Uchwałę o przyjęciu programu “Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Gorzowa w latach 2021-2024” radni przyjęli w marcu br. W 2021 r. miasto wyda na jego realizację 650 tys. zł (100 tys. w 2021 r., 1500 tys. w 2022 r., 200 tys. w 2023 r. i 200 tys. w 2024 r.). Po burzliwej dyskusji za głosowało 20 radnych. Przeciwko byli radni PiS.
Wszystko wskazuje na to, że program ruszy zgodnie z planem, czyli we wrześniu br. Placówki medyczne chcące wziąć udział w konkursie, na złożenie ofert mają czas do 7 lipca br.
Jakie są wymagania? Posiadanie pozwolenia ministra zdrowia na prowadzenie ośrodka medycznie wspomaganej prokreacji i/lub centra leczenia niepłodności oraz pozwolenia na prowadzenie banku komórek rozrodczych i zarodków. Oprócz tego placówka musi istnieć co najmniej trzy lata i wykazać, że w ciągu ostatnich trzech lat wykonała co najmniej 200 zabiegów in vitro rocznie, a także “dysponować odpowiednią, doświadczoną kadrą oraz aparaturą i posiadać odpowiednie warunki do prowadzenia leczenia w ramach realizacji miejskiego programu”.
Miasto podało też kryteria uczestnictwa w programie. Udział mogą wziąć mieszkanki Gorzowa w wieku 20-43 lat, które “spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka” i “wyraziły zgodę na poniesienie kosztów kriokonserwacji i przechowywania zarodków”.
Jak czytamy w ofercie, jednym z kryteriów wykluczających jest “potencjalne ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania: hormon folikulotropowy – FSH powyżej 15 mU/mL w 2-3 dniu cyklu lub hormon antymullerowski AMH poniżej 0,5 ng/Ml”.
CZYTAJ TEŻ: Parkowanie w Gorzowie już w lipcu będzie droższe, strefa większa i zapłacimy od ósmej rano
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS