A A+ A++

Fundacja Wsparcia Psychospołecznego chce wzmocnienia działań przeciw alienacji rodzicielskiej. Dziś – w Dniu Ojca – wystosowała apel w tej sprawie do policji, prokuratury i sądów.

Jak tłumaczy pedagog Rafał Osiński, część dzieci – po rozpadzie związku rodziców – ma ograniczony kontakt z rodzicem, z którym nie mieszka. Problem dotyczy zwłaszcza tzw. dobrych domów. – Powodem jest chęć odwetu za nieudany związek. Ta chęć odwetu realizowana jest, niestety, przy użyciu dzieci. Stawiane są one wobec strasznego konfliktu lojalnościowego – którego rodzica wybrać. Z reguły wybierają tego, z którym mieszkają.

Pozostając pod wpływem tzw. “rodzica wiodącego”, dziecko powtarza jego słowa i niesłusznie oskarża rodzica, z którym nie mieszka, zarzucając wymyślone, czasem wręcz absurdalne czyny. Bywa, że dziecko nawet twierdzi, jakoby samodzielnie podjęło decyzję o zerwaniu kontaktów z drugim rodzicem, i z czasem już nie przeżywa poczucia winy, mimo że odrzuca miłość drugiego rodzica. Dziecko odruchowo i mimowolnie wspiera rodzica, z którym mieszka na stałe i zaczyna naśladować sposób myślenia charakterystyczny dla alienatora – czyli oskarżającego rodzica – czytamy na stronie fundacji.

Specjaliści zaznaczają, że konsekwencje alienacji rodzicielskiej widoczne są niekiedy dopiero po kilku latach, kiedy dziecko wkracza w dorosłość.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo dalej z Galerią Historii Miasta (video)?
Następny artykułMOKiS w Oleśnicy zaprasza na wernisaż wystawy plastycznej