A A+ A++

Wydatki rehabilitacyjne poniesione na początku 2021 r. można odliczyć dopiero w zeznaniu za ten rok, nie wcześniej. Z kolei zapomniane kwoty z 2015 r. można rozliczyć, składając korektę.

Przy odliczeniu ulg podatkowych trzeba sprawdzić nie tylko to, czy dany wydatek daje do nich prawo, ale także datę jego poniesienia. W rozliczeniu za dany rok można odliczyć tylko wydatki poniesione w jego trakcie. Nie uwzględnia się ani wcześniejszych, ani późniejszych.


Taką odpowiedź (interpretacja nr 0115-KDIT2.4011. 203.2021.2.KC) otrzymała od skarbówki podatniczka, która chciała odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne. W listopadzie 2020 r. otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Prowadzący lekarz okulista zalecił jej stosowanie okularów korekcyjnych oraz różnego rodzaju kropli do oczu. Kobieta kupiła okulary za 710 zł brutto w grudniu 2020 r., a krople w styczniu 2021 r. Na potwierdzenie posiada faktury VAT.

Kobieta uznała, że wszystkie wydatki może odliczyć od dochodu w zeznaniu za 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się na okulary. Wskazał jednak, że z rozliczeniem kropli trzeba poczekać do przyszłego roku.

Przypomniał, że na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. W myśl art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy ulga przysługuje też na leki – w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

Z tego wniosek, że podatniczka ma prawo do ulgi. Jednak wydatki na cele rehabilitacyjne może odliczyć od dochodu uzyskanego w roku podatkowym, w którym je poniosła.

„Wydatki na zakup okularów korekcyjnych, które ułatwiają wnioskodawczyni wykonywanie czynności życiowych, jako mieszczące się w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT, wnioskodawczyni może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym składanym za 2020 r. Wydatki na zakup kropli do oczu nie mogą zostać odliczone w zeznaniu podatkowym składanym za 2020 r., ponieważ ich koszt został poniesiony w 2021 r.” – stwierdził dyrektor KIS.

A co, jeś … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEuro 2020. Włoskie media: Oni są cudowni
Następny artykuł“Wokół sprawy Pyjasa”. Maria Potocka: Myślałam, że ta książka będzie przyczynkiem do dyskusji, a nie “naruszeniem uczuć religijnych”