A A+ A++

We wtorek 25 maja o godz. 9 dla 23 278 uczniów i uczennic z województwa pomorskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Trwał 120 minut, a dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – 180 minut. 

Egzamin ósmoklasisty w reżimie sanitarnym 

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wytyczne zatwierdził Główny Inspektorat Sanitarny. 

Na teren szkoły mogą wejść tylko osoby z zakrytymi ustami i nosem. Maseczki obowiązywały na terenie całej placówki, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych, ale uczniowie i uczennice mogli je zdjąć dopiero po zajęciu miejsca w ławce.

Do egzaminu nie mogła przystąpić osoba objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, a także osoba, która przebywa w domu z inną osobą objętą izolacją. 

Uczeń ósmej klasy: Spodziewałem się “Pana Tadeusza” 

Maraton dla uczniów i uczennic ósmych klas 666 szkół podstawowych z województwa pomorskiego rozpoczął się egzaminem z języka polskiego.

W arkuszach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pojawił się w tym roku “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Do wyboru była rozprawka i opowiadanie. Na egzaminie trzeba było wykazać się znajomością fabuły i bohaterów narodowej epopei. “Pan Tadeusz” jest lekturą obowiązkową. 

– Języka polskiego bałem się najbardziej, ale myślę, że dobrze mi poszło – mówi nam Szymon, uczeń ósmej klasy szkoły podstawowej w Gdańsku. – Skończyłem 10 minut przed czasem, ale siedziałem do końca i jeszcze raz sprawdzałem odpowiedzi. Spodziewałem się “Zemsty”, “Balladyny” i “Pana Tadeusza”, chociaż nie jest to moja ulubiona lektura. Jakoś z tego wybrnąłem. W porównaniu z egzaminem próbnym ten był w miarę łatwy do napisania. W weekend jeszcze się uczyłem, ale w poniedziałek już dałem sobie spokój. W środę matma. Nie stresuję się, myślę, że pójdzie mi dużo lepiej niż polski.

Szymon pisał egzamin w maseczce i w rękawiczkach. W klasie, a nie na auli czy sali gimnastycznej. Razem z nim w sali lekcyjnej było dziewięcioro innych uczniów i uczennic. 

W środę i czwartek ciąg dalszy egzaminacyjnego maratonu

W środę 26 maja uczniowie i uczennice napiszą egzamin z matematyki. Rozpocznie się on o godz. 9 i potrwa 100 minut lub 150 minut dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. 

W czwartek 27 maja egzamin z języka obcego nowożytnego – angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego albo włoskiego. Ostatni egzamin rozpocznie się o godz. 9. Na napisanie uczniowie i uczennice będą mieli półtorej godziny, a 135 minut uczniowie i uczennice ze specjalnymi potrzebami. 

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wyniki egzaminu uczniowie i uczennice poznają w piątek 2 lipca. Drugi termin egzaminu to 16–18 czerwca. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaginął ten piękny pies. Właścicielka go szuka
Następny artykułWernisaż plenerowy Paczkowskiej Grupy Artystycznej