W trakcie wtorkowego posiedzenia zarządu partii prof. Marek Konopczyński otrzymał rekomendacją na kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Porozumienie chce, by Konopczyński był wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy.
“To osoba dla której dialog jest dużą wartością, i która powinna znaleźć poparcie nie tylko po stronie rządowej, ale również opozycyjnej” – ocenił Jan Strzeżek z Porozumienia.
O 17:30 podczas konferencji prasowej przedstawimy kandydata @Porozumienie__ na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. To osoba dla której dialog jest dużą wartością, i która powinna znaleźć poparcie nie tylko po stronie rządowej, ale również opozycyjnej.
— Jan Strzeżek (@JanStrzezek) May 25, 2021
Marek Konopczyński jest profesorem nauk społecznych. Od 2017 roku zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego i kierownika Katedry Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Procedura rusza po raz piąty
Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.
ZOBACZ: KO chce dymisji ministrów Sasina, Kamińskiego i Dworczyka
Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem – Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
Zgodnie z konstytucją Rzecznik Praw Obywatelskich jest wybierany przez Sejm zwykłą większością głosów. Musi jednak uzyskać zgodę Senatu, w którym również głosowanie przeprowadzane jest zwykłą większością.
Jakub Oworuszko/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS