A A+ A++

Zasada działania metody TIG

Spawanie metodą TIG polega na zbliżeniu elektrody wolframowej do spawanego materiału. W ten sposób wytwarza się łuk elektryczny, który topi materiał, tworząc płynne jeziorko spawalnicze. Jeziorko krzepnie po oddaleniu łuku, tworząc trwałe złącze. Cały proces odbywa się w otoczeniu gazu osłonowego. Chroni on roztopiony metal przed działaniem atmosfery. Napięcie doprowadza do elektrody przewód prądowy wychodzący od spawarki.

Funkcje spawarki TIG, które powinny być dla Ciebie istotne

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że każdy materiał musi być spawany określonym prądem. Dlatego wyróżnia się:

– spawarki TIG DC (prąd stały na wyjściu)

– spawarki TIG AC/DC (prąd przemienny lub stały na wyjściu).

Za pomocą obu ich rodzajów możesz spawać stale nierdzewne i inne stale wysokostopowe. Do spawania aluminium i jego stopów potrzebujesz jednak tej drugiej.

Parametry spawarek

Do podstawowych i jednocześnie bardzo ważnych parametrów należą wartość prądu spawania i sprawność. W przypadku tego pierwszego zasada jest prosta – większy zakres regulacji daje większe możliwości spawania. W praktyce oznacza to, że im górna granica jest wyższa, tym grubszy materiał można spawać. Z kolei im mniejsza jest dolna granica tym cieńsze złącza można spawać.

Od sprawności zależy, jaki procent czasu z przedziału 10 minut możesz pracować bez konieczności przerwy. Przy założeniu, że sprawność wynosi 60% – po każdym 6-minutowym cyklu pracy musisz zrobić 4 minuty przerwy.

Technologia wykonania

Komfort pracy jest większy, gdy spawarki są lekkie i poręczne. Znacznie ułatwia to pracę w terenie. Powinny mieć też dobre właściwości prądowe, móc pracować na długich przedłużaczach oraz z agregatami. Warto zwrócić uwagę również na zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Dodatkowe funkcje

Szczególnie przydatna może okazać się opcja Hot Start (gorący rozruch). Wpływa ona na wyższą jakość spawania już od momentu zajarzenia łuku elektrycznego. Również funkcje ARC FORCE oraz Anti Stick  wpływają na podnoszenie jakości spawania. Pierwsza odpowiada za regulację dynamiki łuku. Druga natomiast to funkcja przeciwzwarciowa. Gdy dojdzie do przyklejenia się elektrody w przypadku błędu spawacza, prąd zostaje zredukowany lub odcięty.  

Artykuł zewnętrzny

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzeci sezon na alarmy bombowe. Policja ma plan, co zrobić, by ewakuacje nie storpedowały matur
Następny artykułHürjet tureckim samolotem pokładowym?