A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, które dookreśla między innymi to, ile szczepionek przeciw COVID-19 będzie musiało pozostawać w rezerwie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. 

Chodzi o rozporządzenie w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

Celem projektowanego rozporządzenia jest rozszerzenie katalogu zakresowego szczepionek stanowiących rezerwę na wypadek stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii o szczepionkę przeciw COVID-19.

Zgodnie z treścią rozporządzenia, w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych ma pozostawać nie mniej niż 10 proc. szczepionek przeciw COVID-19, niezbędnych do spełnienia zapotrzebowania na szczepionki do realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Projekt wskazuje również, że centralnym dystrybutorem tych preparatów ma pozostać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Zmiany w dystrybucji szczepionek

  • Zamówienia szczepionek. Jak to działa w praktyce?

Projektowane rozporządzenie określa również dodatkowe wymagania dla hurtowni farmaceutycznych będących podwykonawcami RARS w dystrybucji  szczepień.  

„Ponieważ projektowane rozporządzenia, zgodnie z upoważnieniem ustawowym, określać ma sposób dystrybucji szczepionek uruchamianych z rezerwy, projektodawca uznał za uzasadnione i konieczne wprowadzenie możliwości zlecania określonych, związanych z tą dystrybucją czynności podmiotom wykonującym działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej w szczególności prowadzenia transportu, którego wykonywanie jest immanentnie związane z tego rodzaju podmiotami, które posiadają w tym zakresie niezbędne przygotowanie, z wyłączeniem możliwości podzlecania przechowywania, oraz z zastrzeżeniem możliwości podzlecania transportu za zgodą dystrybutora centralnego. Powyższe podyktowane jest względami bezpieczeństwa i przejrzystości procesu dystrybucyjnego” – czytamy.

W projekcie przewidziano również, na wniosek Ministerstwa Obrony Narodowej, przepis umożliwiający wnioskowanie przez Ministra Obrony Narodowej, aby dystrybutor centralny zlecił określonym jednostkom organizacyjnym podległym Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanym dokonywania czynności związanych z dystrybuowaniem szczepionek przeciw COVID-19 przeznaczonych dla żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Zobacz również:

  • Kto jest właścicielem szczepionek p/COVID? MZ wyjaśnia
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFrancuskie symulatory dla Wojska Polskiego?
Następny artykułMieszkańcy powiatu zgorzeleckiego są oburzeni. Radni KO zablokowali dyskusję o wsparciu z FST