A A+ A++

Jednocześnie członkowie rady przyznają, że dostrzegają „pewne przejawy braku odpowiedzialności za zdrowie i życie bliźnich biorących udział w liturgii”, Wśród sprawdzonych, niewiele kosztujących sposobów ograniczenia przenoszenia wirusa wymieniają jeszcze korzystanie ze środków dezynfekcyjnych przy wejściu do kościoła, zapewnienie możliwości przyjmowania Komunii św. także na rękę.

 Są pozytywy i negatywy

Rada zauważa, że „rozprzestrzenianie się tej choroby wpłynęło też na życie, działalność i sytuację Kościoła Płockiego. Nasze uznanie i radość budzą znane wcześniej i zupełnie nowe formy aktywności religijnej, kontaktu duszpasterzy z wiernymi świeckimi oraz troski o dobro wspólne”. Autorzy oświadczenia mają tu na myśli m.in. udział w mszach, rekolekcjach, dniach skupienia i szkoleniach,  także z wykorzystaniem środków społecznego przekazu, mediów społecznościowych.

Wskazują na aktywność Caritas Diecezji Płockiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i innych wspólnot religijnych, kapelanów pomagających ludziom w podeszłym wieku, samotnym, chorym i biednym.

Wśród negatywnych skutków pandemii zwracają uwagę na mniejszą liczbę uczestników niedzielnych mszy, szczególnie dzieci i młodzieży, To również, jak czytamy, „rozluźnienie więzów ze wspólnotą parafialną wśród tych wiernych, którzy wcześniej jedynie okazjonalnie uczestniczyli w kulcie publicznym; lęk i niepokój wielu ludzi o przyszłość; mniejsza skuteczność oddziaływania religijnego i nauczania dzieci i młodzieży, realizowanych w trybie zdalnym; wystąpienia z Kościoła i postępująca sekularyzacja wśród ludzi młodych”.

 Proszą o modlitwę

Członkowie rady chwalą podejmowanie inicjatyw ewangelizacyjnych przez internet, zwłaszcza adresowanych do młodzieży, a także „zrozumienie dla potrzeb materialnych parafii, dzięki której nasze wspólnoty mogły uniknąć poważnych problemów finansowych”.

Na koniec proszą o modlitwę za chorych, personel medyczny i zmarłych w wyniku zakażenia, a także o empatię „dla ogarniętych lękiem przed zarażeniem Sars-CoV-2”. – Chrońmy przed zarażeniem wirusem tych, z którymi modlimy się w kościołach bądź spotykamy poza nimi – apelują raz jeszcze.

Oświadczenie podpisali: ks. prof. UKSW Jan Krajczyński, bp Mirosław Milewski, Elżbieta Grzybowska, Aleksandra Jadczak, prof. Janusz Kempa, Henryk Kowalczyk, Mirosław Koźlakiewicz, Elżbieta Kuminiarczyk, prof. Janusz Zieliński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Kochajcie mnie, mamo i tato”. Ruszyła zbiórka, takie billboardy mają wspierać nastolatków LGBT+
Następny artykułUbarwili centrum Ostrowa