A A+ A++

Generał broni D. Scott McKean, dyrektor Centrum Przyszłości i Koncepcji Wojsk Lądowych (Army Futures and Concepts Center), zapowiedział, że w połowie 2022 roku spodziewa się opublikowania nowej doktryny US Army. Dokument będzie opisywał sposób działania amerykańskich wojsk lądowych na lądzie, w powietrzu, na wodzie, w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni.

Doktryna to ustalony w siłach zbrojnych danego państwa (w tym wypadku tylko w jednym rodzaju sił zbrojnych – wojskach lądowych) jednolity system poglądów na prowadzenie działań wojennych. Jej celem jest ustanowienie wspólnoty poglądów w celu identycznego stosowania zasad sztuki wojennej przez wszystkich żołnierzy. Powinna zawierać ocenę zagrożenia wojennego, koncepcję prowadzenia działań wojennych i plan utrzymania i przygotowania sił zbrojnych do wojny. Na jej kształt szczególnie duży wpływ mają technika i geografia.

W US Army doktryna jest aktem normatywnym, którego trzeba ściśle przestrzegać, ale na przykład w US Navy doktryna to tylko zbiór wskazówek pozostawiający duże pole dla inwencji dowódców.

Ustanowienie nowej doktryny będzie podsumowaniem toczących się od lat analiz w ramach koncepcji operacji wielowymiarowych (Multidomain Operations) mających ustalić rolę wojsk lądowych w możliwym przyszłym konflikcie z równorzędnymi przeciwnikami – Chinami i Rosją. To oznacza, że obowiązujący dzisiaj regulamin polowy dotyczący prowadzenia połączonych operacji lądowych po raz pierwszy w historii US Army zostanie zastąpiony regulaminem działania we wszystkich domenach.

Wyrzutnie HIMARS z Expeditionary Strike Package 17. Brygady Artylerii w czasie ćwiczeń na Alasce.
(US Army / Luke Steward)

W trakcie prac nad doktryną w ciągu kilku ostatnich lat powstało wiele odmian koncepcji operacji wielowymiarowych. Szef sztabu wojsk lądowych, generał James McConville, stwierdził jesienią zeszłego roku, że chociaż prace nad ukończeniem pełnej doktryny zajmą jeszcze kilka lat, US Army nie czeka z rozpoczęciem wprowadzania zmian na ten moment, ale już teraz kieruje się wskazówkami zawartymi w koncepcjach Multidomain Operations.

Takie podejście wynika również z tego, że nawet gotowa doktryna będzie ewoluowała wedle potrzeb i nie będzie sztywnym dokumentem, jak to zwykle jest z doktrynami. Generał McKean stwierdził, że nie wszystko jest jeszcze gotowe i nawet po opublikowaniu nowej doktryny wojska lądowe będą nadal prowadziły gry wojenne i eksperymenty mające dopracować lub zmienić elementy doktryny tego wymagające.

– Będzie można zobaczyć od razu położenie nacisku na zmianę struktury wojsk lądowych tam, gdzie zmiany organizacyjne będą niezbędne do efektywniejszego wprowadzania nowych rozwiązań technicznych znajdujących się obecnie w rozwoju i zmiany sposobu walki – tłumaczył generał McKean.

Do opracowania nowej doktryny posłużyły doświadczenia wyniesione z ćwiczeń z udziałem Wielowymiarowych Zespołów Bojowych (Multidomain Task Force, MDTF) – eksperymentalnych jednostek mających sprawdzać pomysły i koncepcje w czasie rzeczywistych ćwiczeń w polu. Pierwsza taka jednostka powstała na bazie 17. Brygady Artylerii Polowej z bazy Lewis-McChord w stanie Waszyngton. Druga jednostka tego typu powstanie jeszcze w tym roku, również na zachodnim wybrzeżu. W planach jest również ustanowienie takiej jednostki w Europie, ale prace nad nią toczą się bardzo powoli.

Jedna z koncepcji organizacji jednostki MDTF.
(US Army / Kyle David Borne)

Pierwsza MDTF od 2017 roku bierze udział w większości głównych manewrów organizowanych w rejonie Pacyfiku, a pierwszym dużym testem były ćwiczenia RIMPAC 2018. Pierwotnie planowano zaangażowanie nawet do 2 tysięcy żołnierzy, ale ostatecznie wojska lądowe uznały, że dla sprawdzenia koncepcji wystarczy około 500 kluczowych osób. Przez zaangażowanie jednostki eksperymentalnej wszystkie pozostałe oddziały zaangażowane w ćwiczenia musiały przestawić się na działanie poza utartymi schematami.

Dla MDTF ćwiczenia rozpoczęły się od szybkiego przerzutu samolotami transportowymi z bazy Lewis-McChord na wyspę Kauaʻi na Hawajach. Tam ustanowiono stanowisko dowodzenia i rozwinięto siły, dzięki czemu udowodniono możliwość szybkiej projekcji siły i stworzenia zagrożenia dla przeciwnika przez wojska lądowe, które na Pacyfiku wcześniej postrzegano raczej tylko jako wsparcie lotnictwa i marynarki wojennej.

W kolejnych zadaniach należące do jednostki śmigłowce AF-64E Apache Guardian wykonywały zadania wspólnie z bezzałogowcami MQ-1C Gray Eagle, a oba były dodatkowo połączone przez sieć Link 16 z samolotami morskimi P-3 Orion i P-8 Poseidon oraz okrętami. Dodatkowo pododdział wojsk lądowych strzelał do celów morskich z wykorzystaniem systemów HIMARS i Naval Strike Missile oraz zestrzelił dwa cele latające.

Wojska lądowe i pozostałe rodzaje sił zbrojnych łączyły różne systemy w sposób wcześniej niespotykany. Przykładowo radary systemów obrony przeciwrakietowej łączono z radarami artylerii przeciwlotniczej w celu śledzenia pocisków manewrujących. Łączono również sensory i efektory z różnych rodzajów sił zbrojnych.

Utworzenie jednostek tego typu stanowi jedno z podstawowych założeń koncepcji operacji wielowymiarowych, ponieważ mają one być w stanie realizować zadania według regulaminów zapisanych w nowej doktrynie. Pierwsza jednostka powstała w rejonie Pacyfiku, który jest uważany za kluczowy obszar dla polityki obronnej Stanów Zjednoczonych. Gdy jednak podobne jednostki zostaną utworzone w innych częściach świata, mogą wyglądać inaczej, zgodnie z potrzebami danego teatru działań.

Zobacz też: Francja rozpoczęła rozmowy w sprawie EMALS

(defensenews.com)

US Army

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReal przyjął prezenty od Atalanty i zameldował się w ćwierćfinale
Następny artykułOdpowiedzialne firmy szybko odpowiedziały na nowe wyzwania