A A+ A++

Z tężni solankowej w Nowej Hucie, pierwszym takim obiekcie w mieście, krakowianie i turyści zaczęli korzystać z początkiem lipca ubiegłego roku. – To piękny obiekt i chyba niewielu wierzyło, że uda się go dokończyć po tym, jak konstrukcja spłonęła dwa lata temu. Ale uparliśmy się – mówił podczas ponownego otwarcia Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, jednostki odpowiedzialnej za realizację. 

Otwarcie tężni w kwietniu

Tężnia wytwarza drogocenny dla zdrowia aerozol nasycony jodem. Jest ogólnodostępna, darmowa, czynna do późnego wieczora, ale na zimę wyłączona z użytkowania. Wkrótce jednak krakowianie znów będą mogli z niej korzystać. – Jeżeli pogoda dopisze i wszystko pójdzie zgodnie z planem, to chcemy uruchomić tężnię 28 kwietnia – zapowiada Kempf. 

Dodaje przy tym, że intensywne prace trwają także na budowie drugiej krakowskiej tężni na Bagrach. Nieco więcej szczegółów na ten temat dowiadujemy się od wicedyrektora ZZM Jarosława Tabora. – Planujemy, że budowa zakończy się z końcem maja i wówczas rozpoczniemy odbiory. Jest więc szansa, że mieszkańcy skorzystają z tężni na przełomie maja i czerwca – mówi Tabor. 

Przetarg na trzecią tężnię

To jednak nie wszystko. ZZM szykuje się bowiem do ponownego przetargu na budowę tężni przy ul. Padniewskiego nieopodal Łąk Nowohuckich. Tam prace ruszyły już w maju 2019 roku i miały zakończyć się tego samego roku we wrześniu. Inwestycja miała być realizowana ze środków budżetu obywatelskiego. Zadania – za 920 tys. zł – podjęła się firma ZRB Budowa z Pszczyny.

Budowlańcy szybko opuścili jednak plac budowy. Firma zarzucała urzędnikom ZZM utrudnianie wykonania zadania (miał stawiać nierealne wymagania i nasyłać kontrole). Z drugiej strony ZZM przekonywał, że wykonawca inwestycji dopuścił się licznych nieprawidłowości i błędów w sztuce.

Sprawa trafiła do sądu. Nieoczekiwanie jednak w grudniu zakończyła się ugodą. Teraz ZZM stara się o przesunięcie z budżetu ok. 1,5 mln zł na realizacje tej inwestycji. Jeżeli dostaną zielone światło, w kwietniu ma zostać rozpisany przetarg. – Jeżeli liczyć, że same prace potrwają rok, to szacujemy, że uda się udostępnić tężnię mieszkańcom wiosną 2022 roku – mówi Tabor. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaport 112 – niewybuch z czasów II WŚ
Następny artykułStarszy mężczyzna upadł na chodnik. Nie było wolnej karetki, na pomoc wezwano strażaków