W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu doszło do kolejnych kradzieży z włamaniem. Policjanci apelują o zachowanie czujności i podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że każde nawet najmniejsze zabezpieczenie jest utrudnieniem dla włamywacza i ogranicza mu zrealizowanie swoich zamiarów. Przypominamy, że poza zabezpieczeniami technicznymi mienia ważną rolę odgrywają tzw. “bezpieczne postawy”.
Sprawcy kradną wszystko, co wpadnie im w ręce i stanowi jakąkolwiek wartość. Łup złodziei stanowią elektronarzędzia, sprzęt elektroniczny, sportowy, metale szlachetne i wiele innych rzeczy, które znajdują się w naszych piwnicach, garażach, samochodach, domach, biurach firm itd.
W przestępstwie kradzieży z włamaniem istotnym jest, że dokonanie zaboru mienia (bez względu na jego wartość), wiąże się ze sforsowaniem zabezpieczeń. Zagrożone jest ono karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Co robić by ustrzec się przed włamaniem?
Przede wszystkim uważajmy na nieznane osoby kręcące się po naszej okolicy, klatkach schodowych, w pobliżu bloków, zwłaszcza w godzinach pracy, wieczorem i w nocy. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja z zewnątrz. Interesujmy się takimi osobami, pytajmy czego szukają, starajmy się zapamiętać ich wygląd. Nasze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
Warto także zwracać uwagę na odgłosy dochodzące z sąsiednich budynków, piwnic, zaparkowanych pojazdów, gdyż często mogą to być działania sprawców włamań. Starajmy się ustalić przyczynę hałasów: pukania, stukania, hałaśliwego otwierania zamków. Pamiętajmy o konieczności zamykania na klucz wejść do domów, na klatkę i do piwnicy, do garażu. Nasza przezorność i uwaga utrudnia i opóźnia sprawcom wejście do upatrzonego obiektu przestępstwa, a tym samym zmniejsza szansę na niepożądaną wizytę złodziei.
Źródło: KPP Giżycko
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS