A A+ A++

Dopełniamy powinności państwa oddając hołd oficerowi, który poświęcił wszystko dla ojczyzny – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowych uroczystości pogrzebowych żołnierza AK i WiN śp. kpt. Romana Szczura ps. ”Urszula” w Radecznicy (Lubelskie).

Trumna ze szczątkami kpt. Szczura z honorami wojskowymi została złożona w krypcie Żołnierzy Niezłomnych II Inspektoratu Zamojskiego AK w Bazylice oo. Bernardynów w Radecznicy.

Prezydent podkreślił, że reżim komunistyczny, z którym walczył kpt. Szczur, chciał skazać go nie tylko na śmierć, lecz na wieczne zapomnienie. Został on pogrzebany potajemnie z dala od rodzinnych stron, jego najbliższym nie przekazano listu pożegnalnego, który do nich napisał, ani wiadomości o miejscu jego pochówku.

“Władze PRL usiłowały odebrać mu dobre imię i zatrzeć po nim wszelkie wspomnienia. Ale wolna Polska zawsze pamiętała, prawdę przechowywali jego bliscy i podkomendni. Kiedy Rzeczpospolita po raz drugi w XX wieku wybiła się na niepodległość, nasze suwerenne państwo musiało wypełnić obowiązek wobec wiernego oficera swojej armii. Teraz dopełniamy tej powinności składając hołd rodakowi, który poświecił wszystko dla ojczyzny” – napisał prezydent w liście, który odczytał gen. Dariusz Łukowski z BBN.

Prezydent podkreślił, że doczesne szczątki kpt. Szczura spoczęły obok jego towarzyszy walk – płk. Mariana Pilarskiego i podpor. Stanisława Biziora – pochowanych przed trzema laty w krypcie bazyliki w Radecznicy. “(Ta) Jasna Góra Lubelszczyzny, która przez lata zmagań z najeźdźcami była ostoją i schronieniem dla lokalnego dowództwa i oddziałów Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, teraz przyjmuje ich na zawsze, stając się panteonem naszych bohaterów narodowych” – napisał Duda.

List do uczestników pogrzebu wystosował także premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił w nim, że historia naszego kraju nie jest przeszłością, ale dzieje się tu i teraz na naszych oczach. “Upamiętnianie dokonań żołnierzy wyklętych, docieranie do prawdy historycznej o ich losach, to nasz wspólny obowiązek. Jesteśmy to winni ludziom, którzy swoim życiem dali świadectwo autentycznego patriotyzmu” – napisał premier w liście, który odczytał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Roman Szczur vel Szumski walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., był żołnierzem podziemia w czasie okupacji niemieckiej, nie złożył broni po wkroczeniu wojsk sowieckich. Został skazany na śmierć i zabity przez władze komunistyczne w 1950 r.

Pośmiertnie otrzymał nominację na stopień kapitana i został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz, samorządowcy, kombatanci, wojskowi. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński.

Źródło: PAP Autor: Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć

Fot. Katarzyna Link/LUW

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy gminy składają wnioski 500+ elektronicznie
Następny artykułNowe Justice League jeszcze nie wyszło, a Snyder już dostaje nagrodę