A A+ A++

Cmentarzem we Frysztaku od maja 2107 administruje parafia pw. Narodzenia NMP. Na cmentarzu znajduje się ponad 3 tys. grobów. – Odwiedziłem ostatnio to miejsce i bardzo się zdziwiłem. Zobaczyłem, że usuwane są  groby. Znikają krzyże, a mogiły są wyrównywane do poziomu ziemi. Widziałem kilkadziesiąt takich miejsc, w których jeszcze do niedawna był grób, a teraz już go nie ma. Czy tak wolno robić? – zastanawia się czytelnik.

Usuwane tylko to co na powierzchni

Wyjaśnień udziela proboszcz parafii ks. Bogusław Bogaczewicz. – Chcieliśmy, żeby cmentarz ładnie wyglądał. Do wielu grobów było trudno dojść, bo starsze groby nie były kopane w równych rzędach. Dużo udało nam się zrobić, wiele pieniędzy parafia wydała na uporządkowanie cmentarza – mówi proboszcz. Na pytanie, czy faktycznie usuwane są groby, mówi, że nikt nie usuwa z ziemi trumien i znajdujących się tam szczątków. Niwelowane jest to, co na powierzchni ziemi, czyli ziemne mogiły, i usuwane są krzyże.

Nie zapłacona opłata, nikt się grobami nie zajmuje

– Dotyczy to tych grobów, o których nie wiadomo, kto jest pochowany. Usuwane są też te, które nie mają przedłużonej opłaty za użytkowanie cmentarza – wyjaśnia ks. Bogusław Bogaczewicz. Zapewnia, że od wielu lat apelował o uzupełnienie opłat. We Frysztaku opłata za 25 lat użytkowania miejsca na cmentarzy wynosi 400 zł. – Jakby ktoś przyszedł i powiedział, że nie ma to pieniędzy, to nie byłoby sprawy. Ale tymi grobami, które są usuwane, od wielu lat nikt się interesuje, nikt się nimi nie zajmuje. Czasem ludzie, którzy mieli groby po sąsiedzku wyplewili chwasty. Wiele z tych grobów to pochówki z XIX wieku – mówi. Sprawdziliśmy na mapie cmentarza: jest sporo grobów, przy których zamiast nazwiska jest adnotacja NN.

Można będzie chować

Zapewnia, że na cmentarzu we Frysztaku są przygotowane miejsca pod nowe pochówki. Nie ma potrzeby robienia miejsca między starymi grobami. 

Polskie prawo dotyczące pochówku przewiduje, że jedna osoba może spoczywać w grobie przez okres 20 lat. Później trzeba wykupić grób ponownie. Jeśli rodzina zmarłego tego nie zrobi, grób może zostać przekopany i może zostać pochowana tam inna osoba.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy urządzili nielegalne wysypisko śmieci. Przestańcie, mamy nagrania [LISTY]
Następny artykułMinister Ziobro: Żołnierze Wyklęci walczyli o wolną Polskę