A A+ A++

Na początku lutego Gdańsk ogłosił konkurs na architekta miasta. Aby skoordynować działania urbanistyczno-architektoniczne, miasto zdecydowało się stworzyć Biuro Architekta Miasta. Powstanie ono z połączenia Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Referatu Planów i Marketingu podlegającego Wydziałowi Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

Kluczowa wizja architekta

– Szukamy kandydata na to stanowisko w całej Polsce, chcemy, żeby ogłoszenie pojawiło się na portalach branżowych – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. – Zależy nam na znalezieniu osoby z dużym autorytetem, która chce się zaangażować w rozwój naszego miasta. Analizowaliśmy, jakie są kompetencje architektów miejskich w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. W Gdańsku z jednej strony chcielibyśmy dać szansę miejskiemu architektowi na rozwinięcie skrzydeł, przedstawienie swojej wizji, a z drugiej na to, by miał realny wpływ na wybrane strategiczne procesy inwestycyjne.

Kandydaci mogli zgłaszać się do wtorku, 16 lutego. Wpłynęło pięć ofert.

– Koperty zostaną otwarte przez członków komisji konkursowej, w pierwszej kolejności oferty zostaną sprawdzone pod względem formalnym, tj. czy kandydaci spełniają podstawowe wymagania – czyli wykształcenie, doświadczenie itd. – informuje Daniel Stenzel, rzecznik prezydenta Gdańska. – Członkowie komisji zapoznają się również z koncepcją funkcjonowania Biura Architekta Miasta, którą każdy z kandydatów miał przygotować. Następnie kandydaci, których oferty spełniają wymogi formalne, zostaną zaproszeni przez członków komisji na rozmowę kwalifikacyjną.

Ostatecznego wyboru dokona prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Procedura będzie wyglądała praktycznie tak jak w przypadku każdego pracownika przyjmowanego do pracy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – tłumaczy Daniel Stenzel. – Kluczowa tutaj na pewno będzie wizja przyszłego architekta miasta. Z punktu widzenia zarządzania miastem będzie to jedno z ważniejszych, strategicznych stanowisk.

Dialog z inwestorami

Architekt miejski ma zacząć pracę od 1 marca. Do jego obowiązków będzie należało między innymi poszukiwanie i tworzenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie przestrzennej, przygotowanie analiz urbanistyczno-architektonicznych na potrzeby wybranych inwestycji, prowadzenie konsultacji społecznych, inicjowanie dialogu i poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla obszarów konfliktowych lub strategicznych, praca z prywatnymi inwestorami w zakresie architektury i przestrzeni publicznych oraz monitorowanie stanu zachowania miejskich zabytków. Wynagrodzenie na tym stanowisku będzie wynosiło maksymalnie 9 tys. zł brutto.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOszuści wykorzystali sposób ”na Elona Muska”
Następny artykułUAE Tour 2021. Rafał Majka u boku Tadeja Pogacara