A A+ A++

W połączonych korytarzami 13 kopułach, wyglądających niczym stacja w odległej galaktyce, pierwotnie powstała hipernowoczesna wytwórnia filmowa. Jej twórca Stanisław Tyczyński zrezygnował z czasem z tego przedsięwzięcia i sprzedał kompleks Gremi Media Grzegorza Hajdarowicza, który postanowił tu uruchomić park rozrywki. Jego otwarcie wstrzymała pandemia, ale kosmiczna sceneria i nowoczesne wyposażenie techniczne utorowały drogę innemu projektowi.

Alvernia xR

– Zadaliśmy sobie pytanie, jak będzie wyglądać rzeczywistość postpandemiczna i jasne stało się dla nas, że produkcja z udziałem rozszerzonej rzeczywistości pozostanie z nami na zawsze. Bardzo wielu ludzi o wysokich kompetencjach będzie wybierało taką formę uczestnictwa w ważnych wydarzeniach czy kongresach, która nie będzie niosła ze sobą konieczności przemieszczania się. Będą to robić z różnych powodów: na przykład ze względu na katastrofę klimatyczną, problemy zdrowotne czy ze strachu przed lataniem. Stąd nasze zainteresowanie produkcją tego typu wydarzeń – mówi Magdalena Sroka, prezes Alvernia Planet (była wiceprezydent Krakowa).

Fot. Rafał Romanowski

We współpracy z firmami specjalizującymi się w najnowocześniejszych rozwiązaniach audiowizualnych stworzono więc ofertę Alvernia xR. W tym tygodniu prezentowano ją podczas pierwszych dni otwartych dla branży spotkań i eventowej.

Okienka Zooma nie wystarczą

– Przed pandemią konferencje czy pokazy organizowane w realu miały wysoki poziom oprawy. Przez lockdown cofnęliśmy się do okienek na ekranie. Teraz widać, że na rynku jest potrzeba bardziej zaawansowanych technologii, które uatrakcyjnią wirtualne spotkania i które spowodują, że przekazywane treści zaciekawią widza i zatrzymają go na dłużej. Chodzi np. o znane z telewizji rozwiązania z udziałem rozszerzonej rzeczywistości – mówi Hubert Kaszycki z Piloci Studio.

W kopułkach przygotowano więc wirtualne scenografie i pięć różnych scen, w tym jedną ogromną, z łukowym ekranem do wydarzeń realizowanych w typowo rozszerzonej rzeczywistości. Mniejsze są ustawione w różnych wariantach: np. jest klasyczna scena z ekranem ledowym w najwyższej rozdzielczości czy scena przypominająca studio telewizyjne z ekranami bocznymi. Osobę, z którą łączy się prowadzący wydarzenie, można przedstawić w sposób trójwymiarowy, a obok zaprezentować obrazek czy wykres.

Magdalena Sroka: – Żyjemy w kulturze obrazkowej, znany z Zooma czy Teamsa zestaw gadających głów na ekranie nudzi nas. Widać to też w przypadku szkoły on line. Dlatego w naszych wirtualnych studiach możemy prezentować treści w sposób nieporównywalnie bardziej atrakcyjny.

Fot. Rafał Romanowski

Park w cyberpunkowym klimacie

Produkcje w rozszerzonej rzeczywistości to jedno, ale docelowo Alvernia Planet ma się przekształcić w futurystyczny park rozrywki i edukacji w klimatach cyberpunkowych. – Będzie on oparty na oryginalnym scenariuszu skoncentrowanym na przeżyciu indywidualnego odbiorcy, który staje się uczestnikiem misji. To będzie bardzo nietypowa rozrywka, która wymuszona jest oczywiście sposobem zwiedzania kopułek połączonych ze sobą siatką korytarzy. Zaczynając pracę nad parkiem rozrywki, założyliśmy, że będziemy korzystać z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości i właśnie wtedy zbliżyliśmy się do tego rynku i ludzi, którzy w tych technologiach pracują – zdradza Sroka.

I nie wyklucza, że w przyszłości, gdy będzie już działać park rozrywki, na terenie Alvernia Planet powstaną nowe budynki przeznaczone właśnie na produkcje wydarzeń w rzeczywistości rozszerzonej. Przestrzeń jest – kompleks Alvernia składa się budynków o łącznej powierzchni ponad 17 tys. metrów kwadratowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałopolska: Sołtysi łączą siły z WFOŚiGW w walce o czyste powietrze
Następny artykułBunt włoskich restauratorów. Nie obsługują polityków