Mimowolne skojarzenia są w naszej podświadomości. To tzw. unconscious bias – nieuświadomiona stronniczość, działająca w obydwie strony: negatywne nastawienie lub przychylność, faworyzowanie. Wynika z naszych doświadczeń, uproszczeń i skrótów, które stosujemy, oceniając innych. Gorzej, że wpływa na nasze życiowe decyzje i funkcjonowanie w życiu i w pracy. Wpajane od lat twierdzenia, że dziewczynki są gorsze z matematyki niż chłopcy, za to mają więcej empatii i są opiekuńcze, powodują, że kobiety pracują w słabo opłacanych zawodach, a mężczyźni robią kariery w informatyce i biznesie. Co gorsza, nieuświadomiona stronniczość dziś przyczynia się do tego, że ekonomiczne koszty pandemii koronawirusa ponoszą właśnie kobiety.
W grudniu 2020 r. amerykańska gospodarka straciła 140 tys. miejsc pracy – poinformował Departament Pracy USA. Konkretnie 156 tys. kobiet straciło miejsca pracy, podczas gdy mężczyźni zyskali 16 tys. stanowisk. Gdy przyjrzeć się bliżej – większość ze zwolnionych stanowiły kobiety kolorowe – czarne i Latynoski. Z kolei dane z raportu „Mama warszawianka” mówią o utracie zajęcia aż 24 proc. mieszkanek stolicy w 2020 r. i zmniejszeniu zarobków o niemal 30 proc.
I w USA, i w Polsce kobiety pracują w dziedzinach bardziej narażonych na pandemię koronawirusa – usługi, handel detaliczny, gastronomia, hotelarstwo, kultura, rozrywka, sektor beauty. W czasie pandemii potwierdziła się prawidłowość, że podczas kryzysu pierwsze do zwolnienia są kobiety. Wielu pracodawców uważa bowiem, że zarobki kobiet to tylko uzupełnienie domowego budżetu, ciężar utrzymania spoczywa na mężczyznach.
Ponadto kobiety są ostoją sfery opiekuńczej i domowej, więc lepiej, żeby w domu zajęły się osobami starszymi, chorymi, dziećmi. Tu pojawia się dodatkowy czynnik – uniwersalny dla Ameryki i Polski: wiele kobiet musiało rezygnować z pracy ze względu na zdalną naukę dzieci. Ktoś musiał być z nimi, gdy ślęczały nad lekcjami przed ekranami komputerów.
Świat zwrócił uwagę na zjawisko unconscious bia … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS