Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała notę na temat Środy Popielcowej dotyczącą nałożenia popiołu w okresie pandemii.
Każdego roku w Środę Popielcową w polskich kościołach gromadzą się tłumy wiernych, by rozpocząć okres Wielkiego Postu. W tym dniu dokonuje się posypania popiołem głów uczestników liturgii. Ten obrzęd ma podwójne znaczenie: przypomina o krótkotrwałości ludzkiego istnienia („Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”) oraz wskazuje na konieczność duchowego nawrócenia i pokuty („Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”).
W tym roku, wobec trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała notę dotyczącą nałożenia popiołu. Wskazano w niej, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+ lub +Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz+”.
Nota podaje, że następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. – Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc – czytamy.
NOTA NA TEMAT ŚRODY POPIELCOWEJ
Nałożenie popiołu w okresie pandemii
Prot. N. 17/21
Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.
Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.
Z siedziby Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 12 stycznia 2021.
Robert Kard. Sarah
Prefekt
+ Artur Roche
Arcybiskup Sekretarz
(Fot.: BP KEP)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS