A A+ A++

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że od 5 stycznia 2021r. obowiązuje ustawa z dnia 10 grudnia 2020r o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój  mieszkalnictwa ( Dz. U. z 2021r poz.11)  zmieniająca  m. in. ustawę z dnia 2 marca 2020r o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19,innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020r poz.1842 z  póź. zm.).

Warunki przyznawania dodatku mieszkaniowego z datą wsteczną:

1.Dodatek może zostać przyznany w przypadku wniosku złożonego nie później niż po upływie 30 dni od dnia zakończenia obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu COVID 19.

2.We wniosku o dodatek mieszkaniowy z data wsteczną wnioskodawca wskazuje okres poprzedzający dzień złożenia wniosku jako okres objęty tym wnioskiem.”Dochód w dodatku mieszkaniowym wstecz ustala się za 3 miesiące poprzedzające miesiąc, od którego ma być przyznany dodatek mieszkaniowy wstecz. Wydatki ustala się za miesiąc poprzedzający od którego ma być przyznany dodatek mieszkaniowy”.

3.Jeżeli wnioskodawca miał przyznany dodatek mieszkaniowy w miesiącach wcześniejszych to dodatek z mocą wsteczną nie przysługuje.

4.Wnioskodawca we wniosku o dodatek mieszkaniowy wstecz wskazuje okres poprzedzający w formie klauzuli dołączonej do wniosku i podpisanej przez wnioskodawcę.

Treść klauzuli:

Wnioskuję o przyznanie dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii z powodu COVID 19 za okres od……….. Miejscowość, data, podpis wnioskodawcy.

Warunki przyznania dopłaty z Funduszu Przeciwdziałania COVID 19:

1.Najemcom i podnajemcom lokali mieszkalnych może zostać przyznany dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę z Funduszu Przeciwdziałania COVID 19.

2.Wysokość dodatku powiększonego o dopłatę stanowi 75% miesięcznego czynszu opłacanego przez najemcę, jednak nie więcej niż 1500 zł. Wysokość dopłaty stanowi różnicę między wysokością dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę a wysokością dodatku  ustalonego zgodnie z art.6 ustawy o dodatkach mieszkaniowych ( czyli wyliczonego normalnie ).

3.W przypadku przyznania dodatku powiększonego o dopłatę, ubiegającemu się o dodatek powiększony i posiadającemu prawo do dodatku na podstawie decyzji wcześniejszej, wynikający z tej decyzji wcześniejszej okres przyznanego dodatku mieszkaniowego skraca się do miesiąca poprzedzającego miesiąc pierwszej wypłaty dodatku powiększonego o dopłatę do czynszu.

4.Aby otrzymać powiększony o dopłatę dodatek mieszkaniowy muszą być najpierw spełnione wymogi do przyznania dodatku wynikającego z ustawy  z 21 czerwca 2001r . o dodatkach mieszkaniowych.

5.Wnioskodawca musi spełniać ponadto dodatkowe wymogi:

  1. a) średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego ubiegającego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku jest co najmniej o 25% mniejszy niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego osiągnięty w 2019r.
  2. b) najemca/podnajemca najmował lokal przed 14 marca 2020r.
  3. c) wcześniej nie przysługiwał dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę.

6.Jeśli wnioskodawca nie spełnia dodatkowych wymogów do przyznania mu dodatku powiększonego o dopłatę to można mu przyznać dodatek mieszkaniowy ustalony na podstawie ustawy  z  dnia 21 czerwca 2001r o dodatkach mieszkaniowych.

7.Na wniosku o dodatek mieszkaniowy z dopłatą wnioskodawca musi umieścić adnotację” wniosek o dodatek  mieszkaniowy powiększony o dopłatę  do czynszu”.

8.Do wniosku o dodatek z adnotacją, poza dokumentami, o których mowa w art.7 ust.1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r o  dodatkach mieszkaniowych, dołącza się:

  1. a) Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym w 2019r na jednego członka gospodarstwa domowego.

b)Oświadczenie najemcy lub podnajemcy lokalu mieszkalnego o najmie lokalu przed 14 marca 2020r. i że wcześniej nie przysługiwał dodatek powiększony o dopłatę do czynszu

c)dokumenty  potwierdzające wysokość miesięcznego czynszu opłacanego przez ubiegającego się o dodatek powiększony o dopłatę do czynszu.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu należy złożyć do 31 marca 2021r.
Od marca 2020r. wysokość najniższej emerytury wynosi 1200zł.

Do otrzymania dodatku mieszkaniowego dochód brutto osoby mieszkającej samotnie, nie może przekroczyć 175% najniższej emerytury tj. 2100 zł.
W gospodarstwie wieloosobowym suma dochodów osób razem zamieszkałych, podzielona na wszystkich członków gospodarstwa domowego, na jedną osobę nie przekracza 125% najniższej emerytury tj. 1500zł.
Powierzchnia użytkowa zajmowanego mieszkania nie przekracza powierzchni normatywnej o więcej niż 30% tzn., nie jest większa w gospodarstwie domowym:

1 osobowym od  35m  do  45,5m

2 osobowym od  40m   do  52m

3 osobowym od  45m   do  58,5m

4 osobowym od   55m  do 71,5m

5 osobowym od  65m  do 84,5m

6   i więcej     od 70 m  do 91m

Powierzchnię normatywną powiększa się o 15 m, jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkania w oddzielnym pokoju.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Pruszkowie w dziale dodatków mieszkaniowych  tel.  22 770 60 29.

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWIB zaprasza na “Wirtualną wycieczkę po świecie finansów”
Następny artykułMotocyklista przewrócił się na nieoznaczonym progu. Dostanie odszkodowanie