Likwidacja abonamentu oraz TVP Info to jeden z pierwszych pomysłów Platformy Obywatelskiej na odebranie władzy Prawu i Sprawiedliwości. W weekend liderzy PO przedstawili projekt Koalicja 276, którego celem jest zdobycie przez opozycję takiej właśnie liczby mandatów w Sejmie. Pozwoli ona na odrzucenie prezydenckiego weta.
Wśród pomysłów jest m.in. nowy Trybunał Konstytucyjny, nowa Krajowa Rada Sądownictwa, rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego czy ustalenie nakładów na służbę zdrowia na poziomie 6 proc. w pierwszym roku rządów opozycji.
Michał Krawczyk: “Ludzie są oburzeni sposobem działania tzw. publicznej telewizji”
Jednak zanim do tego dojdzie, Platforma Obywatelska zgłasza inny pomysł. Chodzi o likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego oraz kanału TVP Info. Posłowie PO chcą w tej sprawie złożyć obywatelski projekt ustawy. W poniedziałek o godzinie 12 rozpoczęła się zbiórka podpisów pod projektem.
– Bardzo dużo jeździmy po Polsce, rozmawiamy z ludźmi i widzimy duże oburzenie, jakie budzi sposób funkcjonowania tak zwanej publicznej telewizji i tak zwanego kanału informacyjnego, jakim jest TVP Info. Jest to telewizja nierzetelna, przedstawiająca obraz świata tylko z jednej strony, prorządowa – wylicza Michał Krawczyk, poseł PO. I przypomina 2018 rok, gdy publiczna telewizja wyemitowała aż 1772 materiały dotyczące prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. – Zdecydowana większość z nich była nierzetelna i uderzająca w niego. Cały proces nagonki zakończył się tragedią i śmiercią – dodaje Krawczyk.
Marta Wcisło: “Z TVP Info leje się nienawiść”
Posłanka Marta Wcisło jest jeszcze bardziej dosadna. O TVP Info mówi, że z kanału “leje się ogromna nienawiść i stronniczość”, przekazywane informacje są “podżeganiem do nienawiści” i “dzielą obywateli”. – TVP Info jest tak zepsutym przeżartym złem kanałem, że nie da się go uratować – podsumowuje.
Przedstawiciele PO tłumaczą, że abonament powinien być zniesiony, bo telewizja publiczna i tak dostaje duże dotacje z budżetu, ma też spore wpływy z reklam. Nie idzie za tym natomiast misja publiczna. Chodzi m.in. o pluralizm, bezstronność, wyważenie materiałów.
Jak więc ma być finansowana publiczna telewizja? – Z reklam, dotacji i innej działalności gospodarczej – odpowiada Marta Wcisło.
Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy będą zbierane w biurach poselskich PO przy Krakowskim Przedmieściu 10 w godzinach od 10 do 16.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS