A A+ A++

Archicom sprzedał w styczniu więcej mieszkań niż przed rokiem, do oferty w całym roku może trafić ponad 1.900 lokali – poinformował PAP Biznes członek zarządu Tomasz Ślęzak. Jego zdaniem, popyt powinien utrzymać się w tym roku na podobnym poziomie co rok wcześniej, należy jednak spodziewać się zmian w jego strukturze – zarówno pod względem profilu klientów, jak i oczekiwań produktowych.

“Nie spodziewamy się znaczących zmian w popycie wobec średnich z roku 2020, należy jednak spodziewać się zmian w strukturze popytu tak pod kątem profilu klientów, jak i oczekiwań produktowych. Zmienia się klient i to ta zmiana w największym stopniu wpływa na to, co branża powinna projektować i budować. Przykładem może być poszukiwany do niedawna format kawalerek, które dzisiaj znajdują dużo mniejsze grono entuzjastów” – poinformował PAP Biznes Tomasz Ślęzak, członek zarządu Archicomu.

“Styczeń był dla Archicomu dobrym miesiącem, sprzedaż kształtowała się w przedziałach średnich najlepszych miesięcy z 2020 roku i była wyższa niż przed rokiem” – dodał.

Ślęzak poinformował, że spółka jest jeszcze w trakcie ustalania celów na 2021 rok zarówno w kontekście sprzedaży, jak i aktów notarialnych.

“Rok 2021 będzie dla branży umiarkowanie dobry. Wydarzenia ostatnich miesięcy dowodzą, że rynek mieszkaniowy jest stabilny, co więcej – że jest atrakcyjny dla tych, którzy obawiają się ryzyk związanych z utratą wartości posiadanego majątku w innych lokatach kapitału” – poinformował członek zarządu Archicomu.

Wskazał, że na rynku nastąpiły zmiany systemowe i jedne grupy klientów zastąpiły inne.

“Przykładowo praktycznie zniknęło zainteresowanie zakupem mieszkania w celach spekulacyjnych, nabywanych na zwyżkę ceny w krótkim okresie czasu. Popyt został jednak odbudowany grupą klientów, którzy przenoszą swoje oszczędności w nieruchomości – nawet jeżeli nie przewidują wynajmowania nabytej nieruchomości, ale traktując ją jako bezpieczną lokatę o akceptowalnym poziomie ryzyka” – dodał.

Ślęzak wskazał, powołując się na szacunki NBP, że od lutego do sierpnia 2020 roku Polacy wycofali z depozytów terminowych ponad 64 mld zł.

“Jeśli połączymy to z zapowiedzią łagodnej polityki monetarnej i względnie stabilnymi wskaźnikami makroekonomicznymi, można domniemywać, iż rynek nieruchomości będzie dalej rozwijał się w stabilnym i przewidywalnym tempie” – ocenił.

“Ponadto deficyt mieszkań w Polsce jest nadal na bardzo wysokim poziomie około 1 mln, co oznacza konieczność uzupełniania tkanki mieszkaniowej w perspektywie najbliższych kilkunastu lat” – dodał.

Jego zdaniem, wyzwaniem dla deweloperów będzie w tym roku baczne obserwowanie trendów i antycypowanie zmian struktury rynku oraz oczekiwań klientów wobec realizowanych biznesplanów.

“W roku 2020 obserwowaliśmy istotne ograniczenie działalności inwestycyjnej deweloperów, zwycięzcą będą ci gracze, którzy najtrafniej oszacują potencjał rynku wobec ponoszonych nakładów inwestycyjnych” – ocenił Ślęzak.

W ofercie Archicomu na koniec stycznia znajdowało się blisko 1.500 lokali. W najbliższych dniach spółka planuje wprowadzić do sprzedaży około 300 lokali we Wrocławiu.

“Plan wprowadzeń na bieżący rok zakłada uzupełnienie portolio projektów m.in. o kolejne, ostatnie już etapy Olimpii Port, Browarów Wrocławskich, nową inwestycję na Kępie Mieszczańskiej, łącznie ponad 1.300 lokali we Wrocławiu i ponad 600 w pozostałych miastach. Dążymy do tego, żeby nasze portfolio było zdywersyfikowane pod względem lokalizacji i standardów, tak aby trafiać w różne potrzeby rynku” – poinformował Ślęzak.

W ocenie Archicomu, należy spodziewać się dalszych wzrostów cen mieszkań.

“Mix czynników makroekonomicznych oraz uwarunkowań branżowych skłania ku przyjęciu założeń wzrostów cen o kilka punktów procentowych ponad inflację. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby te wzrosty miały przekroczyć wskaźnik dwucyfrowy – wspomniane ograniczenie realizacji inwestycji przez deweloperów nie ma aż tak dużego wpływu na podaż mieszkań” – poinformował członek zarządu spółki.

“Pamiętajmy również, że w związku z pandemią określone grupy klientów ograniczyły swój popyt odkładając plany zakupowe na przyszłość. Rok 2021 powinien przynieść powolne znoszenie ograniczeń, powroty studentów, ułatwienia w dostępie do kredytów hipotecznych, poprawę na rynku najmu. To także czynniki przemawiające za wzrostem cen nieruchomości” – dodał.

Archicom to ogólnopolski deweloper, działający głównie we Wrocławiu, ale także w Krakowie, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Grupa sprzedała w 2020 roku 1.219 lokali w porównaniu do 1.462 lokali sprzedanych w 2019 roku.

Sara Borys(PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana w harmonogramie na wsparcie finansowe projektów
Następny artykułSłodka pomoc… czyli pączki do rączki