A A+ A++
Reklama

Od końca ubiegłego roku pewnej grupie cudzoziemców łatwiej będzie przybyć do Polski, aby tu pracować. To gest ze strony naszego państwa w stronę przede wszystkim Białorusinów uciekających przed reżimem, ale także próba przyciągnięcia specjalistów, których brakuje na polskim rynku pracy. Druga kwestia to sygnał od Ministerstwa Finansów, że już skończyły się czasy braku numeru PESEL lub NIP obcokrajowców w deklaracjach podatkowych. Oba te zagadnienia omawiamy krótko w tym tekście.

Reklama

Kto może pracować w Polsce bez zezwolenia o pracę

Od nie każdego obcokrajowca wymaga się dziś zezwolenia na pracę. Grudniowa nowelizacja ustawy o cudzoziemcach zwolniła z tego obowiązku: osoby wykonujące zawody medyczne, osoby na wizach humanitarnych, Białorusinów pracujących w innowacyjnej branży nowych technologii (program Poland.Business Harbour). Co więcej, warto przypomnieć, że o zezwolenie to nie muszą ubiegać się osoby, które mają zezwolenie na pobyt czasowy:

  • by w Polsce studiować,
  • w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
  • są członkami rodziny obywatela Polski,
  • są ofiarami handlu ludźmi
  • lub posiadają Kartę Polaka.

Również obywatele określonej grupy państw, aby pracować w Polsce sezonowo, nie dłużej jednak niż 6 miesięcy, nie muszą mieć zezwolenia na pracę. Mowa tu o Ukraińcach, Ormianach, Białorusinach, Gruzinach, Mołdowianach i Rosjanach.

Rozliczanie PITu

Każdy pracodawca przed zatrudnieniem cudzoziemca powinien sprawdzić, czy ten ma nadany numer PESEL lub NIP. Bez nich niemożliwe już będzie wypełnianie PIT-11, co pociągnie za sobą także niemiłe konsekwencje, np. dla pracodawcy, który nie będzie mógł skorzystać z odliczeń.

Na szczęście nabycie numeru PESEL to czysta formalność, otrzymuje się go z automatu w urzędzie gminy podczas meldunku. Przypominamy, że zameldowanie się jest obowiązkowe, gdy planuje się co najmniej 30-dniowy pobyt w Polsce. Cudzoziemcy spoza UE muszą to zrobić w ciągu czwartego dnia swojego pobytu!

O autorkach:
Prawnik Wanda Sielewicz i antropolog Angelina Sielewicz z imigrancipolska.pl, pomagają w legalizacji pobytu i innych spraw związanych z cudzoziemcami w Polsce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Spiegel” krytykuje Niemcy: Skąpstwo przyniosło klęskę
Następny artykułDramatyczna sytuacja na froncie walki z pandemią w Meksyku