A A+ A++

Był on wykorzystywany przez białoruskie władze na początku protestów, gdy zatrzymani nie mieścili się w zwykłych aresztach.

Po publikacji przez Radio Swaboda zdjęć z obozu, zgłosił się kolejny świadek, który powiedział, że przebywał tam po zatrzymaniu w dniu wyborów. Mężczyzna chciał pozostać anonimowy.

Początkowo był w Mińsku w areszcie na Akreścina. Spędził tam 3 doby. W celi było 27 osób. Po procesie, w którym skazano go na 15 dni aresztu, został wraz z innymi osobami z celi umieszczony w karetce więziennej i wywieziony w nieznanym kierunku. Jak się okazało celem był Słuck.

– Gdy wyszliśmy to zobaczyliśmy płot, drut kolczasty i wieżyczki – mówi.

Białoruś: opublikowano zdjęcia domniemanego obozu dla zatrzymanych

Na wieżyczkach stali strażnicy, były wojskowe patrole z psami i z automatami. Rozmówca Radia Swaboda mówi, że na początku był zszokowany. Później jednak zauważył, że żołnierze traktowali ich o wiele lepiej niż funkcjonariusze służby więziennej na Akreścina.

– To było podobne do koszar wojskowych. Jedno wielkie pomieszczenie z piętrowymi łóżkami. Każdy miał czystą bieliznę, była nawet toaleta. Kto chciał, mógł wyprać ubrania – wspomina.

Łukaszenka kazał założyć obóz koncentracyjny? Wyciekło domniemane nagranie wiceszefa białoruskiego MSW

Według mężczyzny, do obozu zwożono zatrzymanych głównie 13 sierpnia. Sam został wypuszczony 14 sierpnia. Mimo, że teraz nie narzeka na warunki, to pobyt, który trwał półtora dnia, wspomina bardzo ciężko.

– Wiosną mają być kolejne protesty i takie obozy mogą znów zorganizować – dodaje.

O obozie na Białorusi stało się głośno po ujawnieniu w połowie stycznia nagrania, na którym głos podobny do głosu wiceministra spraw wewnętrznych generała Mikałaja Karpiankowa mówi o tym, że Alaksandr Łukaszenka nakazał utworzenie obozów dla „szczególnie wierzgających” przeciwników reżimu. Nagranie pochodzi prawdopodobnie z października.

Cichanouskaja rozmawiała o sankcjach z przedstawicielami Londynu, Wilna i Warszawy

pp/belsat.eu wg Swaboda

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNabór wniosków na KFS
Następny artykułKORONAWIRUS. Jedna osoba zmarła z powiatu chrzanowskiego (RAPORT – 29.01)