Arkadiusz Adamczyk, kierownik działu udostępniania parku i edukacji w ŚPN, twierdzi, że pomysł budowy wieży narodził się wiele lat temu. Przekonuje, że przychylni są mu m.in. lokalni mieszkańcy, przedsiębiorcy, władze samorządowe.
Wieża w zamyśle ma godzić kwestie ochrony przyrody z tymi turystycznymi.
„Umożliwienie dogodnego miejsca do obserwacji panoramy dla turysty ma w konsekwencji również ograniczyć penetrację terenu wokół, w tym znajdującego się poniżej szczytu gołoborza. Wieża umożliwi monitoring wizyjny rozległego terenu leśnego i pomoże w wypatrywaniu potencjalnych pożarów, które mogą przyczynić się do znacznych strat przyrodniczych. Nie mniej ważne będą aspekty edukacyjne – umożliwienie obserwacji zwierząt i roślin żyjących wśród koron drzew będzie z pewnością ciekawym przeżyciem dla wielu osób, zwłaszcza dzieci” – uważa Adamczyk.
Na razie park nie podaje, jak może wyglądać wieża i jaką będzie mieć wysokość.
Jej rozmiary czy też materiały, z których zostanie wybudowana, będą określone na etapie projektu koncepcyjnego. Prawdopodobnie stanie się to w przyszłym roku.
„Założenia przewidują, że wieża ma wystawać ponad koronę drzew tylko tyle, na ile to konieczne, tak aby nie dominować nad krajobrazem, lecz by umiejętnie się w niego wkomponować” – przekonuje Adamczyk. Zaznacza, że kolejnym założeniem jest ograniczenie do minimum wpływu na przyrodę w trakcie samej budowy. „Chcemy, aby większość budowli powstała w miejscu produkcji poza obszarem parku. Na miejscu będzie odbywał się montaż gotowych elementów” – zwraca uwagę.
Po uzyskaniu projektu koncepcyjnego i budowlanego ŚPN będzie starał się o pozwolenie na budowę, „szukając jednocześnie środków finansowych” na inwestycję. Zamierza starać się o dotacje z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego albo z Funduszu Leśnego. „Na wysokość kosztów wpływ będzie miało wiele czynników, choćby materiały użyte do budowy. Wpływ na cenę będzie miała niewątpliwie niecodzienne miejsce posadowienia. Koszty podobnych inwestycji sięgają nawet 3–4 mln złotych” – szacuje kierownik Adamczyk. „Przy sprzyjających okolicznościach pierwsi zwiedzający mogliby podziwiać panoramę z Łysicy za cztery, pięć lat” – dodaje.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS