A A+ A++

Wyboru dokonała na koniec roku specjalna kapituła, złożona z przedstawicieli klubu, mediów i kibiców. Wcześniej wybrała ona również trzy inne zestawienia piłkarzy Jagiellonii: jedenastkę honorową oraz złożoną z cudzoziemców i oddzielną – z wychowanków. W lipcu ogłoszony został wybór jedenastki dokonany przez kibiców, którzy głosowali przez internet na specjalnym formularzu.

W ocenie kapituły, w bramce takiej drużyny wszech czasów białostockiego zespołu powinien stanąć Mirosław Sowiński, który w Jagiellonii rozegrał 332 spotkania. Kiedy przy Słonecznej (adres stadionu w Białymstoku – red.) krzyczał “moja”, to wszyscy wiedzieli, że “Sowa” za chwilę zgasi kolejną akcję rywala. Z Jagą przeszedł drogę od 3. ligi do finału zmagań o Puchar Polski – podkreślono w środowym komunikacie biura prasowego klubu, gdzie podane zostały wyniki plebiscytu.

Raków Częstochowa na stulecie klubu chce zrobić historyczny wynik
Raków Częstochowa na stulecie klubu chce zrobić historyczny wynik

Zobacz również

Zestawienie obrony, to Jarosław Bartnowski, Chorwat Ivan Runje, Thiago Cionek i Antoni Cylwik.

Na prawej pomocy kapituła wyróżniła miejscem w tym zestawieniu Przemysława Frankowskiego, na środku – Rafała Grzyba i Tarasa Romanczuka, zaś na lewym skrzydle – Kamila Grosickiego. Romanczuk to – obok Runje – zawodnik stanowiący o sile obecnej Jagiellonii; Rafał Grzyb – wieloletni kapitan zespołu przed Romanczukiem – jest już u kolejnego trenera zespołu członkiem sztabu szkoleniowego. Najlepsi w historii klubu napastnicy, to – zdaniem kapituły – Tomasz Frankowski i Jacek Bayer.

Trenerem zespołu wszech czasów wybrany został Michał Probierz, z którym wiążą się największe sukcesy piłkarskiego zespołu Jagiellonii w ostatnim dziesięcioleciu, m.in. zdobycie Pucharu Polski w 2010 roku czy medale mistrzostw kraju. Oddzielnie piłkarzem stulecia klubu wybrany został Tomasz Frankowski.

Historia Jagiellonii

Za datę powstania Jagiellonia przyjmuje się maj 1920 roku. Wówczas żołnierze stacjonującego w Białymstoku Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty powołali do życia koło sportowe – sekcję piłki nożnej. Pierwszy mecz rozegrano 30 maja 1920 roku, w którym ten zespół wygrał z Kresowcami 5:1.

Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży W … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaryla Rodowicz zorganizowała fanom sylwestra. Bo “nie ma sylwestra bez Maryli”
Następny artykułKędzierzyn-Koźle. Wybuch w zakładach chemicznych