Kuchnia
Łazienka
Salon
Sypialnia
Pokój dziecka
Przedpokój
Garderoba
Dekoracje
Najnowsze
Popularne
badania termowizyjne
7 godzin temu
Artykuł sponsorowany
Badania termowizyjne wykonujemy, by sprawdzić izolacyjność cieplną danego budynku. Dzięki tego typu badaniom możemy upewnić się, że w budynku dochodzi lub nie dochodzi do niekontrolowanej ucieczki ciepła. Może ona prowadzić nie tylko do wychładzania się konkretnych części danego budynku, co prowadzić może do dyskomfortu oraz problemów w równomiernym ogrzaniu budynku, ale również do ponoszenia nieadekwatnych i zbyt wysokich kosztów ogrzewania.
Badania termowizyjneŹródło: materiały partnera
Kiedy wykonać badanie termowizyjne?
Zadaniem badania termowizyjnego jest zlokalizowanie mostków ciepła, czyli miejsc, gdzie dochodzi do niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku. Na badania termowizyjne możemy zdecydować się niemal w dowolnym momencie – kiedy mieszkamy w danym budynku, zanim zdecydujemy się na zamieszkanie w nim lub kiedy chcemy go kupić, lub przed planowaną właśnie termomodernizacją czy remontem danego budynku.
Na badania termowizyjne decyduje się kilka różnych grup klientów. Każda z nich ma odrobinę inne cele i często decydują się na badania budynków w różnym stanie. Oto poszczególne grupy.
- Osoby, które odbierają dopiero wybudowany dom – dzięki temu sprawdzają, czy prace zostały wykonane prawidłowo, a budynek nie posiada nieplanowych mostków ciepła.
- Osoby kontrolujące przebieg prac budowlanych – dzięki temu sprawdzają, czy prace są wykonywane zgodnie z planem, jeżeli jest inaczej, zarówno oni, jak i firma wykonująca zlecenie, może sprawnie zareagować i szybko wprowadzać konieczne zmiany i poprawki.
- Osoby kupujące dom – tyczy się to zarówno klientów zdecydowanych na budynki z rynku wtórnego, jak i z rynku pierwotnego. Dzięki temu sprawdzają, czy budynek został wykonany poprawnie, czy nie będzie w najbliższym czasie wymagał termomodernizacji, czy nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania lub, czy spełnia wszystkie niezbędne normy, co kluczowe jest w przypadku zdecydowania się na dom energooszczędny.
- Deweloperzy – dzięki badaniom termowizyjnym weryfikują, czy budynek został wykonany zgodnie z planem, a do tego mogą sprawdzić, czy dany projekt spełnia wszystkie założenia. Dzięki badaniom, w tym drugim przypadku, deweloper może nanieść konieczne poprawki przed budową kolejnych budynków na podstawie tych samych projektów.
- Osoby, które odczuwają znaczne koszty ogrzewania – jeżeli koszty ogrzewania są naprawdę wysokie, albo kiedyś były niższe, warto upewnić się, ze nie są one spowodowane właśnie mostkami ciepła i niekontrolowanym odpływem ciepła z budynku.
- Osoby, które odczuwając dyskomfort z powodu chłodu w budynku – jeżeli budynek ciężko nagrzać, szybko traci temperaturę lub niektóre jego części wydają się znacznie chłodniejsze od pozostałych, może być to spowodowane właśnie mostkami ciepła.
Badanie termowizyjne – jak je wykonać?
Badania termowizyjne wykonuje się za pomocą kamery termowizyjnej. Efektem jej pracy jest termogram. Termogram może być zapisany albo w wersji fizycznej, albo w wersji cyfrowej, a do tego może być on albo monochromatyczny, albo kolorowy. W chwili obecnej odchodzi się jednak od termogramów w wersji fizycznej, a większość firm zaoferują nam kolorowy termogram w wersji cyfrowej.
Badanie termowizyjne może być przeprowadzane albo wewnątrz budynku, albo na zewnątrz. Na termogramie badania wewnątrz będziemy poszukiwać ciemnych, granatowych plam – to właśnie miejsca, gdzie ciepło będzie uciekać z danego budynku. Odwrotnie jest w przypadku badania na zewnątrz, tam poszukujemy jasnych plam, i to one będą oznaczały miejsca, gdzie mamy do czynienia z mostkami ciepła. Oczywiście można zdecydować się na badanie termowizyjne kompleksowe, składające się z badania wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Temperatura i pora dnia – kiedy najlepiej wykonać badanie termowizyjne?
Badanie termowizyjne można wykonać jedynie w okresie grzewczym. Aby badanie termowizyjne było wiarygodne, różnica temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz, powinna wynosić przynajmniej 15 stopnic Celsjusza, jednak może być ona oczywiście większa.
Badania termowizyjne nie powinny być wykonywane w dni słoneczne, je jednak trudno zaplanować z wyprzedzeniem, dlatego bardzo popularnym rozważaniem są również nocne badania termowizyjne.
Badanie termowizyjne – rodzaje
Możemy zdecydować się na badanie termowizyjne pełne oraz na badanie termowizyjne uproszczone. Jeżeli potrzebujemy badania jedynie do użytku własnego, warto wybrać badanie uproszczone, jest ono szybsze oraz tańsze, ale obejmuje również wilgotność powietrza oraz rozkład temperatur wewnątrz, oraz na zewnątrz domu.
Na badania termowizyjne pełna najczęściej decydują się osoby, które potrzebują takich wyników np. w sprawie sądowej. Ma to miejsce, gdy chcemy dochodzić swoich praw względem dewelopera, który wykonywał nasz dom i nie wywiązał się z umowy.
Badanie termowizyjne pełne obejmuje m.in.:
– termogram ścian szczytowych,
– termogram ścian osłonowych,
– diagnozę elementów z najbardziej zróżnicowaną izolacją cieplną,
– badanie centralnego ogrzewania i jego elementów,
– nieszczelności izolacji grzewczej,
– protokoły do celów sądowych, zdjęcia, opisy, sprawozdania itd.
Ile kosztuje badanie termowizyjne?
Cena w dużym stopniu zależy od tego, czy decydujemy się na badanie pełne, czy też uproszczone. Jeżeli wybierzemy badanie uproszczone, ceny zaczną się od kilkuset złotych, jednak koszty pełnego badania termowizyjnego mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.
Podziel się opinią
Bądź z nami na bieżąco
na Instagramie
👍Lubię to!
na Facebooku
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS