Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Warszawy? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
O tym, jak dokładnie ma przebiegać szczepienie całego społeczeństwa na COVID-19, nie wszystko jeszcze wiadomo. Rozpoczęta w niedzielę, 27 grudnia, faza „zero” szczepień w zamyśle ma być programem pilotażowym, który na stosunkowo niewielkim wycinku społeczeństwa pozwoli przetestować poszczególne aspekty Narodowego Programu Szczepień – zwłaszcza sprawną dystrybucję szczepionek przez Agencję Rezerw Materiałowych. Przypomnijmy, że ów pilotaż dotyczy 10 tys. szczepionek pierwszego dnia szczepień i 300 tys. do końca grudnia. W styczniu do Polski ma trafić 1,5 mln dawek szczepionki, a docelowo zamówiliśmy ich 60 milionów.
Koronawirus. Jak zapisać się na szczepienie?
Choć szczegóły są jeszcze dopracowywane, już teraz wiadomo, jak będzie można zapisywać się na szczepienia. Według aktualnych wytycznych skierowanie na szczepienie ma nam wypisać lekarz pierwszego kontaktu. W tym celu trzeba zapisać się na wizytę w wybranym punkcie Podstawowej Opieki Zdrowotnej – np. w osiedlowej przychodni – gdzie lekarz podda nas wstępnemu badaniu, sprawdzając, czy nie ma przeciwwskazań do podania nam szczepionki.
Z wystawionym już przez lekarza skierowaniem na szczepienie (będzie ono w formie elektronicznej) trzeba zadzwonić pod numer 989 (lub 22 62 62 989) – czyli na infolinię Narodowego Programu Szczepień. Infolinia działa od połowy grudnia – przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Na infolinii uzyskamy informację o wszystkich punktach szczepień w wybranej okolicy (miejsca zamieszkania lub pracy). Również na infolinii umówimy się na konkretny termin, w którym otrzymamy pierwszą dawkę szczepionki. Na przyjęcie drugiej dawki (szczepionkę aplikuje się dwa razy) będziemy się umawiać już bezpośrednio w punkcie szczepienia. Zasada jest taka, że pomiędzy przyjęciem pierwszej i drugiej dawki nie powinno upłynąć więcej niż 21 dni.
COVID-19. Kiedy szczepienia powszechne?
A kiedy będzie można zapisać się na szczepienie? Popołudniu w niedzielę 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zapisy ruszają 15 stycznia.
Wiadomo, że po medykach, pracownikach MOPS-ów, DPS-ów i stacji sanitarno-epidemiologicznych, którzy mają być szczepieni w fazie „zero” szczepień, następni w kolejności będą pensjonariusze DPS-ów i osoby starsze, powyżej 60. roku życia – począwszy od najstarszych.
Do czasu rozpoczęcia szczepień powszechnych trwa weryfikacja placówek, które zgłosiły się na punkty szczepień. W całej Polsce ma być 8 tys. takich punktów – na razie zarejestrowanych jest ich 5 tys. W Warszawie ma ich być kilkadziesiąt.
Na infolinii dowiaduję się, że szczepienie ma być darmowe. Nie będzie jednak możliwości samodzielnego kupienia szczepionki w aptece.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS