A A+ A++

Boże Narodzenie to dla wielu osób czas odpoczynku i relaksu, a także zajadania się świątecznymi potrawami. 

Zobacz również:

Ks. Adam Pergół: Na wigilię nie ma pierogów, jest mango

Ks. Adam Pergół: Na wigilię nie ma pierogów, jest mango

Usuwaliśmy już z przełyku u pacjenta kawałki kiełbasy, która nie była pogryziona, jeden z kolegów usuwał kawałek rolady śląskiej, a innemu pacjentowi musieliśmy wydobyć endoskopowo z przełyku połowę pękniętej sztucznej szczęki. Na szczęście udało się i chory nie był narażony na ciężki zabieg operacyjny – przyznał kierownik Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dr Dariusz Lupa.

Lekarz zaznaczył, że takie przypadki częściej się zdarzają, kiedy na stole jest mnóstwo świątecznych smakołyków, na które czekamy nieraz cały rok, a dobra atmosfera, rozluźnienie, czasem odrobina alkoholu sprzyjają temu, że nie przeżuwamy zbyt dokładnie.

Apelowałbym, żeby uważnie jeść, nie rozpraszać się. Nasze babcie uczyły, że nie rozmawia się przy jedzeniu właśnie po to, żeby nie zdarzyła się jakaś przykra niespodzianka
– dodał dr Dariusz Lupa.

Specjalista radzi też, by osoby, które mają problemy z układem pokarmowym pamiętały przy stole, co może im potencjalnie zaszkodzić. Wiemy, że np. grzyby czy miód – tak często dodawane do świątecznych potraw – są ciężkostrawne. Dlatego lepiej ograniczyć się do niezbędnego minimum, żeby posmakować, a nie cierpieć – podsumował lekarz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWIADOMOŚCI SAMORZĄDOWE – 24.12.2020 – Życzenia Świąteczno-Noworoczne od burmistrza oraz radnych Gminy Słubice
Następny artykułKoronawirus. Od niedzieli Izrael ogłasza trzeci lockdown