A A+ A++
Rozmowy dotyczące unormowania pracy zdalnej trwają w Radzie Dialogu Społecznego. Ostatnie posiedzenie zespołu ds. prawa pracy w tej sprawie odbyło się 18 grudnia. Związki zawodowe i organizacje pracodawców nie wykluczają porozumienia w tej sprawie, o ile uda im się rozstrzygnąć kwestie sporne, w tym m.in. sam model zdalnego świadczenia obowiązków (w całości poza firmą czy też w formie mieszanej, częściowo np. z domu, a częściowo z siedziby pracodawcy). Rozbieżne opinie partnerów społecznych wywołuje też wciąż kwestia odpowiedzialności za bhp przy takiej formule wykonywania zadań służbowych.
Rząd sygnalizuje, że zależy mu na uregulowaniu pracy zdalnej na stałe w k.p. Na razie sprawdzają się zasady wprowadzone na czas pandemii (w specustawie covidowej), ale one będą funkcjonować tylko czasowo i w wyjątkowych okolicznościach. Nowe reguły obowiązywałyby także po ustaniu epidemii.

W kontakcie

Wątpliwości co do definicji i zakresu pracy zdalnej pojawiły się w trakcie negocjacji w RDS. Związki zawodowe podkreślają, że zależy im, aby wykonywanie obowiązków wyłącznie poza siedzibą firmy, bez bezpośredniego kontaktu z zatrudniającym i współpracownikami, nie stało się normą. W trakcie posiedzeń zespołu na zagrożenia z tym związane zwracali uwagę m.in. przedstawiciele OPZZ.
– Chodzi m.in. o zapewnienie prawidłowej kondycji psychospołecznej pracowników, która mogłaby być zaburzona przez permanentną pracę, np. z domu – podkreślał Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ (w trakcie jednego z posiedzeń zespołu).
Związkowcy wskazują jednak także na inne ryzyka związane ze stałym wykonywaniem obowiązków w formie zdalnej.
– Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, gdy pracodawca będzie w praktyce funkcjonował jedynie w formie wirtualnej, bo wszystkie zatrudnione osoby świadczą pracę poza jego siedzibą. W takiej formule działają w tej chwili zatrudniający poprzez platformy internetowe, oferujące np. usługę przewozu lub kurierską. Zależy nam na unormowaniu zasad takiej pracy zarobkowej, a nie upowszechnieniu takiego „wirtualnego” modelu zatrudnienia – wskazuje Sławomir Adamczyk, kierownik działu branżowo-konsultacyjnego komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.
Dlatego związki proponują, aby co do zasady praca … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWitold Bańka: Wpuszczenie Rosjan na Igrzyska na odpowiedzialność MKOL [WYWIAD]
Następny artykułDomyślność cyfrowa. W urzędach w pierwszej kolejności będą stosowane rozwiązania elektroniczne