A A+ A++

W 2021 r. Koksownia Przyjaźń rozpocznie prace nad odzyskiwaniem wodoru z gazu koksowniczego

16.12.2020r. 13:56


W przyszłym roku w należącej do Grupy JSW Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej rozpoczną się prace zmierzające do uruchomienia instalacji uzyskiwania wodoru z gazu koksowniczego – poinformował prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Włodzimierz Hereźniak.


Docelowo – według szacunków firmy – Grupa JSW mogłaby wytwarzać wodór w ilości wystarczającej do zasilenia np. ponad 1,1 tys. autobusów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (obecnie w regionie wykorzystywanych jest ok. 1,5 tys. autobusów, z których ok. 130 to pojazdy na paliwa alternatywne) lub np. 86,2 tys. samochodów osobowych, 234 pociągów czy ponad 19,5 tys. wózków widłowych.

“Zakładamy, że w przyszłym roku będziemy gotowi do wykonania takiej instalacji (produkcji wodoru z gazu koksowniczego – PAP) w Koksowni Przyjaźń (…). Chcielibyśmy w przyszłym roku rozpocząć prace projektowe i ewentualnie wykonawcze takiej instalacji” – zapowiedział prezes JSW podczas zorganizowanej w środę internetowej konferencji “Śląski Ład”.

Z wyliczeń JSW wynika, że instalacja w Koksowni Przyjaźń mogłaby docelowo wytwarzać niespełna 8,8 tys. ton wodoru rocznie. Byłby to wodór o najwyższej klasie czystości, wymaganej np. do zasilania pojazdów. Potencjał produkcji wodoru jest także w innych koksowniach Grupy JSW.

“W gazie koksowniczym, którego produkujemy ponad 72 tys. ton rocznie, mamy udział wodoru na poziomie 55-58 proc. (…) Metoda odzyskiwania wodoru z gazu koksowniczego jest ogólnie znana i stosowana na świecie, szczególnie w takich krajach jak Chiny czy Japonia. Ta metoda pozwoliłaby uzyskać wodór z tego gazu w relatywnie ekonomicznie uzasadniony sposób” – ocenił Hereźniak.

Przypomniał, że gaz koksowniczy już obecnie wykorzystywany jest w Grupie do opalania baterii koksowniczych oraz na cele energetyczne. “Zakładamy w przyszłym roku uzyskanie samodzielności energetycznej, czyli produkcja naszej energii będzie wystarczała na nasze (Grupy JSW – PAP) potrzeby – to jest ponad 200 megawatów energii elektrycznej” – mówił prezes JSW.

Jego zdaniem, Śląsk ma potencjał, by stać się “ważnym graczem i może być doliną wodorową”. “Jako spółka już od dłuższego czasu pracujemy w zakresie wykorzystania tych możliwości, szczególnie przy produkcji wodoru (…). Jeśli chodzi o rozwiązanie przedprojektowe, jesteśmy już daleko” – zapewnił prezes JSW, wskazując, iż wykorzystanie wodoru wpisuje się m.in. w programy służące walce ze smogiem.

“JSW ma potencjał, by być głównym dostawcą wodoru” – ocenił Hereźniak. Poinformował także, że Grupa JSW realizuje inwestycje ujęte w rządowym Programie dla Śląska. Zapewnił, że przewidziana w tym dokumencie modernizacja baterii nr 4 w Koksowni Przyjaźń “powinna fizycznie zacząć funkcjonować w pierwszym kwartale przyszłego roku”.

Prezes JSW przypomniał, że wytwarzany przez spółkę węgiel koksowy ponownie znalazł się niedawno na unijnej liście europejskich surowców krytycznych. “To jest bardzo istotny element, ponieważ daje nam długą perspektywę” – podkreślił Hereźniak.

Internetową konferencję “Śląski Ład”, podczas której prezes JSW przedstawił wodorowe plany spółki, zorganizowała w środę grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu Europejskiego oraz posłowie EKR – prof. Ryszard Legutko i Izabela Kloc, która moderowała dyskusję. Wśród uczestników debaty byli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOrganizatorzy Turnusów nowymi Użytkownikami Systemu SOW
Następny artykułNie będzie gremialnego rozdawania maseczek