Opinia publiczna w Polsce (w Europie zresztą też) żyła ostatnio doniesieniami ze szczytu unijnego w Brukseli, dlatego przeoczono wydarzenie, do którego doszło 10 grudnia w Baku.
Tego dnia ulicami stolicy Azerbejdżanu przeszła defilada zwycięstwa po wygranej wojnie z Armenią. Na trybunie honorowej dwa główne miejsca zajęli prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i prezydent Turcji Recep Erdogan. W paradzie wzięło udział trzy tysiące żołnierzy oraz 150 pojazdów wojennych najnowszej generacji. Wiwatującym tłumom pokazano sprzęt wojskowy zdobyty na Ormianach w Karabachu.
Azerska demonstracja mocy pogłębiła w społeczeństwie Armenii poczucie klęski. Najbardziej zmroziły jednak krew w żyłach Ormian słowa prezydenta Erdogana:
Niech się dzisiaj święci dusza Envera Paszy.
W cieniu ludobójstwa Ormian
Żeby zrozumieć efekt, jaki wywołało to zdanie w Armenii, musimy wiedzieć, kim był Enver Pasza. Otóż był on głównym inicjatorem i architektem ludobójstwa dokonanego w 1915 roku w imperium osmańskim na mniejszości ormiańskiej. Jest odpowiedzialny za wymordowanie półtora miliona ludności cywilnej, głównie Ormian, ale także Asyryjczyków i Greków. Był – obok Talaata Paszy i Dżemala Paszy – jednym z trzech członków triumwiratu rządzącego Turcją, ale de facto to on skupiał w swoich rękach władzę niemal dyktatorską.
To on stał na czele ruchu młodotureckiego, który przejął władzę w kraju w przededniu I wojny światowej. Wciągnął też Turcję w konflikt wojenny po stronie Niemiec, którymi był zafascynowany. W odróżnieniu od Kemali Mustafy Atatürka był kiepskim dowódcą wojskowym i marnym politykiem, odpowiedzialnym za szereg klęsk militarnych i dyplomatycznych. Jego działania doprowadziły ostatecznie do tego, że Turcja stała się jednym z największych przegranych I wojny światowej.
Po zakończeniu działań wojennych w Konstantynopolu odbył się proces czterech przywódców młodotureckich, oskarżonych o masowe mordy na ludności ormiańskiej. Trwał on od 27 kwietnia do 26 czerwca 1919 roku. Podczas 13 rozpraw przedstawiono szereg dowodów zbrodni: zaszyfrowanych telegramów, służbowych instrukcji i rozkazów, a także relacji naocznych świadków, którzy złożyli zeznania przed sądem. 4 lipca 1919 roku tureccy sędziowie wydali wyrok: czterech spośród 31 oskarżonych (Enver Pasza, Talaat Pasza, Dżemal Pasza i Nazim Bej) zostało uznanych winnymi zbrodni i skazanych zaocznie na karę śmierci. Pozostali dostali wyroki więzienia lub uniewinniono ich z powodu braku dowodów.
Sam Enver Pasza przed rozpoczęciem procesu zdołał zbiec z Turcji na pokładzie niemieckiego okrętu. Trafił do Berlina, gdzie nawiązał kontakt z bolszewikami. Stamtąd udał się do Moskwy, gdzie zawarł układ z Leninem. Na mocy tego porozumienia wyjechał do Buchary, by u boku Armii Czerwonej sowietyzować miejscową ludność tureckojęzyczną. Tam jednak przyłączył się do oddziału basmaczy i rozpoczął walkę z komunistami. Zginął w sierpniu 1922 roku w potyczce z czerwonoarmistami.
Od i do panturkizmu
W świeckiej republice tureckiej proklamowanej przez Kemala Mustafę Atatürka w 1923 roku Enver Pasza uznawany był za antybohatera, odpowiedzialnego za klęski narodu. Ukazywano go jako jednego z głównych reprezentantów panturkizmu, a więc ideologii, którą kemaliści zdecydowanie odrzucali i zwalczali. Dopiero w 1996 roku jego szczątki zostały przeniesione z Tadżykistanu do Stambułu.
Dla Turków przywołanie przez Erdogana w takim momencie postaci Envera Paszy to kolejne potwierdzenie odchodzenia dzisiejszych władz tego kraju od państwowej ideologii Kemala Atatürka. To zarazem sygnał zwrotu w kierunku polityki panturkizmu, zakładającej zjednoczenie narodów turkofońskich pod przewodnictwem Turcji. W tym kontekście wsparcie militarne dla Azerbejdżanu nabiera dodatkowego znaczenia. Fakt, że podczas defilady zwycięstwa na trybunie honorowej zasiadali tylko Ilham Alijew i Recep Erdogan, świadczy o tym, że prezydent Turcji czuje się realnym zwycięzcą tej wojny.
A co dla Ormian oznacza okrzyk na cześć Envera Paszy? Wyobraźmy sobie: co po przegranej dla nas wojnie, w której zginął kwiat młodzieży, oznaczałby okrzyk przywódcy sąsiedniego państwa wzniesiony podczas parady zwycięstwa na cześć Adolfa Hitlera?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS