A A+ A++

Podejście do projektowania osiedli zmieniało się na przestrzeni lat. Na co stawiamy dziś i jak bardzo różni się to od czasów sprzed ostatnich dziesięcioleci? O tym mówi Aleksandra Sokołowska, project manager warszawskiego Osiedla Mickiewicza.

Autor: housemarket.pl 11 grudnia 2020 08:31

Jak na przestrzeni ostatnich lat zmienił się sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Czy obecnie mieszka się lepiej, wygodniej?

Architekci od zawsze mierzyli się z potrzebami wygenerowanymi przez czasy, w których przyszło im projektować. Mieszkalnictwo powojenne było nastawione na budowanie oszczędne, choć niekoniecznie funkcjonalne. Lata 70. przyniosły początek ery budownictwa z wielkiej płyty, z kolei w latach 80. wyż demograficzny wymusił rozkwit mieszkalnictwa i rozwinęło się budownictwo spółdzielcze. Dzisiaj projekty mieszkaniowe są bardziej skupione na zindywidualizowanych rozwiązaniach. Różni się podejście do finalnych użytkowników, czyli lokatorów – teraz zdecydowanie większą uwagę przykłada się do ich doświadczeń. Świadomość kupujących rośnie, a wraz z nią wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu życia. Współcześni deweloperzy wprowadzają innowacyjne rozwiązania i wychodzą ponad narzucone przez przepisy prawa wymogi techniczne projektów, aby dostarczyć osiedla przystępne i komfortowe. Na znaczeniu zyskały certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość wykonania, a przy tym także dbałość o środowisko w procesie powstawania inwestycji. Dzięki proaktywnemu wychodzeniu naprzeciw potrzebom mieszkańców budynki są nie tylko wygodne i indywidualnie dopasowane, ale również bezpieczne dla użytkowników i przyjazne środowisku naturalnemu.

W jaki sposób nowoczesne budownictwo odpowiada na potrzeby mieszkańców?

O potrzebach myślimy już na etapie procesu tworzenia planów mieszkań. Projekt powstaje z dbałością o to, aby każde mieszkanie miało dobrze przemyślany układ funkcjonalny. Osiedle Mickiewicza jest doskonałym przykładem – tu większość lokali ma możliwość łatwego przearanżowania, co ułatwia na przykład dostosowanie ich dla osób z niepełnosprawnościami. Generalnie osiedla Skanska są zaprojektowane tak, aby każdemu mieszkańcowi ułatwiać życie i codzienne poruszanie się po budynku.

Obecnie osoby zainteresowane kupnem mieszkania zwracają coraz większą uwagę na dodatkowe, ważne z ich punktu widzenia aspekty, związane z potencjalnym nowym miejscem zamieszkania.

Sposób projektowania osiedli uwzględnia już nie tylko wymogi lokalowe, ale również całą urbanistykę i infrastrukturę otoczenia. W ramach zapewniania mieszkańcom przyjaznej przestrzeni wokół inwestycji, deweloperzy stawiają też mocny nacisk na ciekawą aranżację części wspólnych. Na osiedlach Skanska znajdziemy place zabaw dla dzieci w różnym wieku, ławki, stojaki na rowery i ścieżki rowerowe, przestrzenie rekreacyjne i zieleń, która zachęca mieszkańców do rekreacji na świeżym powietrzu oraz spędzania czasu w przestrzeniach współdzielonych z innymi osobami.

Na popularności w projektach osiedli mieszkalnych zyskuje też tzw. koncepcja diversity. Proszę o niej opowiedzieć.

Chodzi o zapewnienie dostępności do budynków i ich otoczenia osobom w różnej sytuacji życiowej, wieku, czy o różnym stopniu sprawności ruchowej. W duchu diversity projektujemy osiedla, które nie wykluczają żadnych grup użytkowników. Ważne jest tworzenie modeli nastawionych na integrowanie mieszkańców, co ma ogromne znaczenie w budowaniu relacji międzyludzkich.

Dla przykładu: w architekturze i socjologii istnieje pojęcie „syndromu IV piętra”, oznaczającym wykluczenie osób starszych zamieszkujących wysokie piętra w budynkach bez windy. Projektowane przez nas osiedla mają redukować te i podobne im bariery: w poruszaniu się, komunikacji czy tworzeniu sąsiedzkich relacji. Ściśle przy tym współpracujemy ze specjalistami, konsultując nasze projekty. W tym celu, wspólnie z Fundacją Integracja, stworzyliśmy publikację „Włącznik” – zbiór wytycznych projektowych zebranych w formie podręcznika dla architektów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSklep Socjalny “Spichlerz” już otwarty!
Następny artykułW Częstochowie: Premiera najnowszej piosenki Amelii Cierpiał w sobotę online