A A+ A++

Wszelkiego rodzaju oleje i olejki znane są ze swoich wszechstronnych właściwości prozdrowotnych i upiększających. Olejek cynamonowy również posiada tę moc. Stosowany jest jako składnik perfum, kosmetyków do pielęgnacji ciała czy środków do higieny jamy ustnej. Jednak to nie wszystkie jego cudowne właściwości, jest ich znacznie więcej. Co powinniśmy wiedzieć o olejku cynamonowym?

Olejek cynamonowy wykazuje mnóstwo właściwości prozdrowotnych, fot. shutterstock
  1. Olejek cynamonowy – co to takiego?
  2. Jak powstaje olejek cynamonowy?
  3. Właściwości prozdrowotne olejku cynamonowego
  4. Jak należy stosować olejek cynamonowy?
  5. Jak samodzielnie zrobić olejek cynamonowy?
  6. Olejek cynamonowy – czy dla każdego?

Olejek cynamonowy – co to takiego?

Olejek cynamonowy zalicza się do olejków eterycznych, który pozyskiwany jest z cynamonowca cejlońskiego. To niewielkie drzewo pochodzi z egzotycznego rejonu Azji, przede wszystkim ze Sri Lanki i Indii. To właśnie tam zaczęto wykorzystywać jego ciekawy smak cynamonu, ale także doceniono jego właściwości lecznicze. Co ciekawe, chociaż pochodzi z Azji, to produkuje się go w Maroko, na Madagaskarze i Seszelach. Aktualnie cynamon znany jest i lubiany na całym świecie. Stosuje się go jako naturalny środek zdrowotny, który niweluje wiele problemów i zaburzeń.

Olejek cynamonowy to bogactwo nie tylko olejków eterycznych. W swoim składzie zawiera aldehyd cynamonowy i octan cynamylu, który ma działanie grzybobójcze, dezynfekujące i bakteriobójcze. Natomiast dzięki obecności flawonoidów, taniny, błonnika i żelaza, stosowany jest na różnego rodzaju stany zapalne skóry. Charakteryzuje się słodkim zapachem i jasnożółtym lub prawie bezbarwnym kolorem. W związku z tyloma właściwościami, olejek cynamonowy wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym (np. kosmetyków do ciała), spożywczym (m. in. do aromatyzowania słodyczy) czy aromaterapii.

Jak powstaje olejek cynamonowy?

Olejek cynamonowy powstaje przy wykorzystaniu metody destylacji z parą wodną i kory cynamonowca cejlońskiego. Tego typu olejek można również uzyskać z liści i korzeni tej rośliny, ale nie będzie to pełnowartościowy produkt. W obu przypadkach podstawowe składniki to aldehyd cynamonowy (to z nim głównie wiąże się aktywność biologiczna olejku) i eugenol (przede wszystkim pozyskuje się z niego wanilinę). W olejku z kory dominuje ten pierwszy, podczas gdy w pozostałych olejkach jego ilość nie przekracza kilku procent (95% to eugenol).

Olejek cynamonowy pozyskiwany jest z cynamonowca cejlońskiego, fot. shutterstock

Właściwości prozdrowotne olejku cynamonowego

Olejek eteryczny pozyskiwany z cynamonu zawiera wiele cennych substancji i związków aktywnych, które mają korzystny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale i na samopoczucie. Wszystko dzięki obecności wspomnianego już wcześniej aldehydu cynamonowego, który wykazuje działanie antyseptyczne (przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze), stymulujące (pobudza m. in. wydzielanie soku żołądkowego) i uspokajające (koi system nerwowy).

W związku z działaniem bakteriobójczym, można go śmiało stosować w leczeniu trądziku i innych infekcji skórnych. Doskonale nawilża i natłuszcza cerę, usuwa również wszelkie stany zapalne. Wystarczy nałożyć olejek bezpośrednio na miejsca dotknięte trądzikiem i po około 30 minutach zmyć ciepłą wodą.

Olejek cynamonowy ma także dobroczynny wpływ na włosy. Odżywia je, nawilża, ale też regeneruje. Znakomicie sprawdza się w przypadku zapalenia mieszków włosów albo innych stanów zapalnych skóry głowy. Trzeba wymieszać go z dodatkiem miodu i odrobiną oliwy z oliwek. Powstałą miksturę nakładamy na skórę głowy i pozostawiamy na około 15 minut, a następnie myjemy włosy i płuczemy je ciepłą wodą.

Właściwości przeciwzapalne olejku cynamonowego sprawiają, że efektywnie łagodzi on wszelkiego rodzaju bóle, jednocześnie odprężając ciało. Osoby, które cierpią na bóle stawów zaleca się częste spożywanie samego cynamonu oraz dodatkowo stosowanie olejku z tej przyprawy. Natomiast osoby z przewlekłymi migrenami również powinny regularnie używać olejku cynamonowego, ponieważ zmniejsza on ciśnienie, a także poprawia nastrój.

Zarówno cynamon, jak i olejek cynamonowy są znakomitym źródłem przeciwutleniaczy. Niszczą one wszelkie pojawiające się komórki nowotworowe. Wszystko dzięki obecności tego cudownego aldehydu, który wspomaga profilaktykę raka jelita grubego. Usuwa nie tylko toksyny, ale również wspomaga regenerację uszkodzonych komórek i chroni przed działaniem czynników rakotwórczych.

Zawarte w oleju cynamonowym substancje aktywne posiadają zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi, a tym samym zwiększają aktywność insuliny oraz obniżają glikemię, odciążają trzustkę i podkręcają metabolizm. Oznacza to, że olejek pomaga w niwelowaniu objawów cukrzycy typu II. Co więcej, regularne stosowanie olejku cynamonowego reguluje poziom trójglicerydów i obniża poziom złego cholesterolu (LDL).

Dzięki swoim właściwościom drażniącym, olejek cynamonowy podkręca wydzielanie soku żołądkowego, a  to sprawia, że usprawnia się proces trawienia. Dlatego też stosowany doustnie może skutecznie ułatwić i wspomóc odchudzanie. Trzeba jednak pamiętać, że użytkowany w nadmiernych ilościach może doprowadzić do stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. Z drugiej jednak strony, olejek ten usuwa z naszego organizmu szkodliwe substancje, bakterie i toksyny, które hamują nasz metabolizm.

Inną właściwością olejku cynamonowego jest jego zdolność do oczyszczania jamy ustnej i odświeżania oddechu. Właśnie dlatego jest on często wykorzystywany w produkcji gum do żucia, a także jako jeden ze składników past do zębów.

Olejek cynamonowy przynosi wiele korzyści kobietom. Głównie dlatego, że łagodzi skurcze oraz bóle menstruacyjne. Poza tym, świeżo upieczone mamy zauważyły, że regularne stosowanie tego olejku wspomaga produkcję mleka.

Olejek cynamonowy wykorzystuje się także w aromaterapii. Regularne napary i wdychanie go poprawia samopoczucie, niweluje zmęczenie i łagodzi napięcie mięśniowe. Tym samym podnosi zdolności umysłowe, takie jak zapamiętywanie czy koncentracja. Jego stosowanie zaleca także w przypadku występowania objawów łagodnej depresji.

Jest również skutecznym preparatem działającym jako odstraszasz owadów, a przede wszystkim komarów. Nic zatem dziwnego, że jest on często występującym składnikiem w preparatach na te insekty. Co więcej, stosowany miejscowo na skórę w miejscu ugryzienia, przynosi natychmiastową ulgę.

Jak należy stosować olejek cynamonowy?

Olejek cynamonowy wykazuje mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Można go używać zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zazwyczaj stosuje się go do nacierania skóry. Warto wcierać niewielką ilość olejku kilka razy dziennie. Jeśli chodzi o stosowanie doustne, to powinno się go przyjmować w postaci rozcieńczonej, np. z płynem lub cukrem. W innym przypadku może podrażnić żołądek.

Stosowany jest jako składnik perfum, kosmetyków do pielęgnacji ciała czy środków do higieny jamy ustnej, fot. shutterstock

Jak samodzielnie zrobić olejek cynamonowy?

Olejek cynamonowy bez problemu stworzyć w domowym zaciszu. W jaki sposób? Laski cynamonu umieszczamy w słoiku, a następnie całkowicie zalewamy je oliwą extra virgin. Naczynie porządnie zakręcamy i pozostawiamy w temperaturze pokojowej na około 2 tygodnie. Raz na jakiś czas warto wstrząsnąć słoikiem, by składniki się połączyły. Po upływie dwóch tygodni olejek przecedzamy przez gazę i przelewamy do buteleczki z ciemnego szkła.

Olejek cynamonowy – czy dla każdego?

W związku z tym, że cynamon ma właściwości drażniące i wykazuje silne działanie, nie jest on jednak zalecany każdemu. Związki, które się w nim znajdują mogą wywołać silne reakcje alergiczne. W związku z tym, wszelkie olejki eteryczne, w tym także olejek cynamonowy, nie powinien być stosowany przez dzieci i kobiety w ciąży.

Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

  1. “https://www.healthline.com/health/cinnamon-oil#risks”; data dostępu: 2019-09-24
  2. “https://draxe.com/essential-oils/cinnamon-oil/”; data dostępu: 2019-09-24
  3. “https://www.stylecraze.com/articles/benefits-and-uses-of-cinnamon-essential-oil/#gref”; data dostępu: 2019-09-24
  4. “https://www.verywellhealth.com/cinnamon-essential-oil-what-you-need-to-know-88776”; data dostępu: 2019-09-24
  5. “https://www.thehealthy.com/home-remedies/cinnamon-oil-benefits/”; data dostępu: 2019-09-24
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Oświęcim: Zmiany kryteriów kwalifikacji pacjentów do programu Domowej Opieki Medycznej
Następny artykułPolicja Augustów: Policjanci ponownie pomogli