W poprzednich kilku latach jesienią miłośnicy czytania w Katowicach mieli swoje święto podczas Targów Książki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W tym roku z powodu koronawirusa impreza przeniosła się do internetu.
Spotkania i rozmowy, w większości na żywo, transmitowane są za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych (Facebook i YouTube), strony internetowej Fundacji oraz portalu smakksiazki.pl.
Studio urządzono w kawiarnio-księgarni Miejscownik w Katowicach.
Stamtąd prowadzący łączą się z autorami, a publiczność ma szansę na kontakt i zadawanie pytań. Spotkania prowadzą Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja.
Kryminał pod lupą
Pierwsze spotkanie w piątek o godz. 14. Biblioteka Śląska zaprosi na rozmowę wokół publikacji „Wspomnienia z pobytu w Ameryce Południowej w latach 1913–1924 Waleriana Czykla” z udziałem Zbigniewa Kadłubka, Jana Barona i Barbary Maresz.
O godz. 16 będzie szansa dowiedzieć się, czy istnieje coś takiego jak specyfika kryminałów narodowych. Tłumacze Tomasz Kwiecień, Maria Jaszczurowska i Karolina Drozdowska wezmą pod lupę kryminały m.in. włoskich, anglosaskich i skandynawskich autorów.
Z kolei o godz. 18 Adam Szaja ze smakksiazki.pl porozmawia z Piotrem Rozmusem i Konradem Grześlakiem o tym, dlaczego pisarze tak chętnie sięgają po gatunek kryminału.
W sobotę Korfanty. Silna Bestia
Sobota rozpocznie się akcentem dla najmłodszych – o godz. 11 odbędzie się spotkanie z udziałem Katarzyny Kozłowskiej, autorki lubianej dziecięcej serii „Feluś i Gucio”, a o 13 – spotkanie z Martą Guzowską, autorką serii detektywistycznej o młodych śledczych z Tajemniczej 5!
O godz. 12 o Wojciechu Korfantym opowiedzą Józef Krzyk i Barbara Szmatloch – autorzy książki „Korfanty. Silna bestia”.
‘Korfanty Silna Bestia’, Józef Krzyk, Barbara Szmatloch, Post Factum fot. materiały prasowe
Odbędą się też spotkania: z Wiolettą Rotter-Kozerą wokół publikacji „Kilar w bliskim planie” (godz. 15), z Rafałem Olbińskim – jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych malarzy i grafików (godz. 16) i Maciejem Łubieńskim wokół publikacji „Portret rodziny z czasów wielkości” – ironicznego, choć czułego opowiadania o dziejach Polski, o odkrywaniu rodzinnych tajemnic i odkurzaniu zapomnianych historii.
Gościem będzie też Jean-Christophe Grangé, francuski autor bestsellerowych thrillerów.
O tłumaczeniach i języku
W niedzielę o godz. 11 wydawnictwo Czytelnik zaprosi na spotkanie z Ireną Makarewicz, tłumaczką z języka węgierskiego, poświęcone publikacji „Stara miłość” Sándora Máraiego.
O godz. 13 w cyklu Bibliotheca Translata – Julio Cortázar „Powracająca ceremonia. Ceremonia recurrente” o tomiku wierszy w przekładzie Jacka Lyszczyny porozmawiają: Zbigniew Kadłubek, Marek Lyszczyna i Szymon Kloska.
Profesor Jerzy Bralczyk Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Tego dnia z publicznością spotkają się także: najbardziej znany w Polsce językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, Nina Majewska-Brown, Zygmunt Miłoszewski i Jakub Szamałek.
Relację ze spotkań śledzić można na facebooku.
Pełny harmonogram wydarzeń jest dostępny na stronie Fundacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS