RESOCJALIZACJA. Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu umożliwili kolejnym skazanym zdobycie nowych umiejętności w zawodzie technolog robót wykończeniowych. W kursie realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 udział wzięło 12 recydywistów, dla których to ważny element procesu resocjalizacji. Skazani zdobywają bowiem kwalifikacje zawodowe i inne ważne umiejętności, które zwiększają ich szanse na zatrudnienie podczas odbywania kary, a po opuszczeniu zakładu karnego pozwolą im szybko odnaleźć się na rynku pracy i uczciwie zarabiać na życie.
Pod nadzorem zabrzańskich funkcjonariuszy oraz doświadczonego instruktora kursanci uczyli się m.in.: planowania pracy, właściwego doboru maszyn i narzędzi, oraz technik wykonywania prac murarskich i glazurniczych, m.in. tynkowali ściany i układali kafelki. Wszystkie zajęcia odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego.
– Podczas szkolenia skazani poza wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, które są niezbędne do wykonywania danej profesji, uczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także metod aktywnego poruszania się po rynku pracy, sporządzania dokumentów aplikacyjnych oraz zachowania podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą – podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Zabrzu. – To ważne umiejętności. Rynek pracy cały czas się zmienia i bez uaktualnienia wiedzy i umiejętności w tym zakresie osadzonym po opuszczeniu zakładu karnego trudno byłoby się odnaleźć w nowych realiach, zwłaszcza jeżeli odbywali długoletnie kary pozbawienia wolności.
Niski poziom wykształcenia, brak kwalifikacji zawodowych i trudności ze znalezieniem przez skazanych pracy to częste deficyty, które niejednokrotnie były przyczyną pogłębiającego się wykluczenia społecznego i wejścia w konflikt z prawem. Dlatego do udziału w kursach zawodowych funkcjonariusze kierują przede wszystkim osadzonych, którzy w większości zakończyli swoją edukację na szkole podstawowej i nie mają wyuczonego zawodu. Praca jest jedną z pierwszoplanowych aktywności człowieka, stanowi wyznacznik miejsca jakie zajmuje w społeczeństwie. Pozwala na zaspokojenie ważnych dla człowieka potrzeb tj: przynależności do grupy, uznania społecznego, samorealizacji, ale także potrzeb materialnych.
W Zakładzie Karnym w Zabrzu podczas kilkuletniej realizacji programu POWER przeprowadzono kilkadziesiąt szkoleń, dzięki którym ponad 300 skazanych uzyskało nowe kwalifikacje m.in w zawodzie elektryka, dekarza, ogrodnika, brukarza, montera izolacji i elewacji budowlanych. Kursy w 84,28% są finansowane ze środków unijnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS